ادامه زباله‌سوزی سنتی در تهران


عضو شورای شهر تهران در سی و یکمین جلسه شورای شهر تهران اظهار کرد: «زباله‌سوزی در تهران همچنان به صورت کلیشه‌ای و سنتی در حال انجام است.»

 

به گزارش اداره کل ارتباطات و بین‌الملل شورای اسلامی شهر تهران، الهام فخاری رییس کمیته اجتماعی شورا در تذکر پیش از دستور گفت: «امروز برای چندمین روز متوالی وضعیت هوای تهران ناسالم گزارش شده و به تعطیلی مدرسه‌ها انجامیده است. تهران هوا ندارد و گویی همه ما گرفتار «کاری نمی‌شود کرد» هم از سوی دستگاه‌ها و نهادهای مسئول و هم از سوی مردم هستیم. برای چاره‌جویی آلودگی هوا که روزبه‌روز به فاجعه نزدیک می‌شود همه مسوول هستیم و همه باید کاری اثرگذار در حوزه اختیار و وظایف خود انجام دهیم.»

وی افزود: «با وجود رخداد فصلی که در سال‌های قبل و دهه‌های قبل هم تجربه شده هنوز هماهنگی بین‌بخشی برای چاره‌اندیشی و اقدام موثر برای پیشگیری از آلودگی هوا وضعیت مناسبی ندارد، در حالی که امری فوری و ضروری بوده است. در لایحه پیشنهادی دولت برای سال آینده هم‌چنان که می‌بینیم در این حوزه فقط به اوراق مشارکت در تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی بسنده شده است. در حالی که در تبصره ۱۸ بودجه افزایش قیمت بنزین و گازوئیل پیش‌بینی‌شده، چگونگی سامان‌دهی روشن نیست. آیا این کار به فشار زیاد بر حمل و نقل عمومی نمی‌انجامد در حالی که ضرورت دارد تصریح شود ۵۰ درصد این افزایش باید به توسعه حمل و نقل عمومی اختصاص یابد؟!»

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر با بیان این که زباله‌سوزی هم‌چنان به شیوه کلیشه‌ای و سنتی انجام می‌شود و هر بامداد حجم آلودگی چشمگیر را به فضا و هوای شهری می‌افزاید، تاکید کرد: «برای سامان‌دهی مدیریت پسماند عزم جدی در جمع کردن تجارت نابه‌سامان پسماند که عده‌ای محدود از آن سود می‌برند و عده‌ی زیادی در نامناسب‌ترین شرایط زباله‌گرد تعریف و مشاهده می‌شوند، لازم است. کاری فراتر از فقط جلسات و مصاحبه‌ها برای سامان‌دهی پسماند ضرورت دارد و دولت و مدیریت شهری باید به اضطرار این وضعیت توجه داشته باشد. باز کردن راه و تسهیل شرایط فاینانس برای مدیریت پسماند و راه‌اندازی سامانه‌های نوین نیاز فوری تهران است.»

فخاری به تردد موتور سیکلت‌ها اشاره کرده و تصریح کرد: «از منابع مهم آلودگی تهران گزارش شده‌اند . چاره‌ی بحث موتورسیکلت‌ها همکاری فوری بین نهادهای دولت و مدیریت شهری را می‌طلبد. باتوجه به تجربه هرساله این وضعیت، ضرورت داشت اقدام‌های پیشگیرانه توسط مدیریت شهری پیش از رسیدن به بحران جدی گرفته می‌شد. تجربه‌ی آزموده را دوباره و چندباره تجربه کردن اشتباه بزرگ‌تری است.
اکنون در شرایط ویژه ای که امروز مردم و شهر گرفتار شده‌اند، همه متخصصانی که به هر دلیل از دایره کار حذف یا نادیده انگاشته‌ شده‌اند را به همکاری فرا بخوانید.»

فخاری با اشاره به لزوم مشارکت مردم افزود: «با مردم گفتگو کنیم، مردم راه‌حل‌های امکان‌پذیر و موثری دارند و طلسم کاری نمی‌شود کرد را می‌توانند بشکنند. همراه تذکر به مدیریت شهری به دلیل کندی و کاستی در اقدام‌های پیشگیرانه، از شهروندان ارجمند تهران می‌خواهم راه‌حل‌های فوری و امکان‌پذیر خود را در قالب پویش #نفسم_گرفت ارایه کنند.»

از استاد شفیعی‌کدکنی اجازه می‌خواهم که سروده‌ی ایشان را امروز چنین بخوانم:
نفسم گرفت از این شهر
در این حصار بشکن
در این حصار جادویی روزگار بشکن.

خبر‌ها

آلودگی هوای تهرانالهام فخاریتهرانزباله سوزیشورای شهر تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *