ادعای حذف آسیب‌های اجتماعی به طور کامل، تنها یک شعار است


الهام فخاری نایب‌رئیسِ کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران گفت: «برگزاری نمایشگاه‌هایی مثل زنان و تولید ملی از جمله اقداماتی است که با مداخله و پیشگیری در مسیرهای آسیب‌زا نه تنها از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌کند بلکه باعث توانمندتر شدن جامعه می‌شود.»

 

ایرنا - نمایشگاه زنان و تولید ملی

                      نمایشگاه دست‌سازهای زنان با توجه ویژه به هویت ملی

 

الهام فخاری در حاشیه بازدید از یازدهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: «این نمایشگاه از آن جهت که حاصل زحمت کار و سازماندهی زنان است، برای من تفاوت دارد. در این نمایشگاه به تولید و هویت ملی توجه ویژه‌ای شده که بسیار ارزشمند است. به ویژه آن که کیفیت بسیاری از کالاهای عرضه شده ممتاز است و ظرافت تولید آنان قابل تحسین.»
وی با تاکید بر تاثیر اشتغال زنان سرپرست خانوار در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی، ادامه داد: «آسیب‌های اجتماعی مانند تکدی‌گری، کارتن‌خوابی و غیره خود محصول سلسله‌ای از علت‌ها و فرآیندها هستند و مداخله درست و به موقع در مسیر منتهی به آسیب می‌تواند باعث پیشگیری از این موارد شود و برگزاری نمایشگاه‌هایی مثل زنان و تولید ملی از جمله اقداماتی است که با مداخله و پیشگیری در مسیرهای آسیب‌زا نه تنها از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری می‌کند بلکه باعث توانمندتر شدن جامعه نیز می‌شود».
فخاری در تشریح شیوه‌ مواجهه با آسیب‌های اجتماعی افزود: به هرحال در هر دوره‌ای و در هر جامعه‌ای حتی جوامع پیشرفته، آسیب‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد. بعد از به وجود آمدن آسیب، نباید صرفا افراد آسیب دیده را از دید پنهان کنیم. متاسفانه بیشتر مشکلات در حوزه‌ی آسیب‌های اجتماعی را به این شیوه حل می‌کنیم که نشانه‌های ظاهری آسیب را جمع‌آوری می‌کنیم تا از دید جامعه پنهان شود. در حالی که در برخورد با این مسائل باید نگرش علمی داشته باشیم تا بتوانیم افراد را در مراحل بعد از حل آسیب نیز پشتیبانی کنیم.

 

نمایشگاه‌های «زنان و تولید ملی» و «عطر سیب» در بوستان گفتگو برپا ...

   نهادهایی مثل ستاد توانمندسازی شهرداری، نقش مهمی در کمک به افراد آسیب‌پذیر دارند.

آسیب اجتماعی بر حسب شرایط اجتماعی و یا انتخاب خود فرد به وجود می‌آید. گاهی هم شرایط اقتصادی و اجتماعی است که افراد را به بن‌بست ناامیدی می‌رساند. زمانی می‌توانیم ادعا کنیم یک آسیب اجتماعی را حل کرده‌ایم که فرد را در یک چرخه توانمندسازی به جامعه بازگردانیم به طوری که بعد از دوره بازپروری با توانایی بیشتر برای حضور در جامعه آماده شود. این توانمندی باید در حدی باشد که اگر فرد را به محل زندگی قبلی برگرداندیم، مجددا پس از برخورد با نشانه‌های فیزیکی دچار آسیب نشود. در این چرخه قبل از هرچیز باید بتوانیم عزت نفس را به فرد برگردانیم. این اشخاص اگر اعتماد به نفس و امید داشته باشند، در مواجهه متعدد با مشکلات، می‌توانند از سختی‌ها مجددا عبور کرده و با سلامتی مسیرزندگی را ادامه ‌دهند.»

فخاری همچنین با اشاره به حساسیت موضوع حمایت از این افراد تصریح کرد: «فکر می‌کنم ملاحظاتی در این دسته از اقدامات هست که به دلیل پیچیدگی و سختی حوزه آسیب‌شناسی است. برای مثال در مسیر کمک به این افراد باید مواظب باشیم تا این کمک‌ها حالت صدقه پیدا نکند. در واقع نهادهایی مثل ستاد توانمندسازی شهرداری با فاصله‌ای مناسب در عین حال که فرد را از وضعیت غرق شدگی بیرون می‌آورند، با توانمندسازی و اشتغال این امکان را ایجاد می‌کنند که فرد توانایی گذراندن امور زندگیش را داشته باشد».

ایرنا - نمایشگاه زنان و تولید ملی

فخاری همچنین در رابطه با امکان گسترش آسیب از فرد به خانواده افزود: «فرد آسیب‌دیده می‌تواند این آسیب را به جامعه‌ی اطراف خود به خصوص خانواده منتقل کند. بنابراین هر اقدامی در جهت حل و یا پیشگیری از آسیب می‌تواند بر سلامت افراد زیادی تاثیرگذار باشد. فرد اگر توانایی اقتصادی داشته باشد، میتواند وضعیت خود و اطرافیانش را بهبود بخشد».
نایب رئیس کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران با تاکید بر لزوم همکاری همه جانبه‌ نهادها در کنترل و رفع آسیب‌های اجتماعی، ادامه داد: «این که بگوییم آسیب‌های اجتماعی را کاملا از بین می‌بریم، شعار است. این مسائل هیچ گاه به صفر نمی‌رسد ولی می‌توانیم با همکاری همه جانبه آمار را به حداقل برسانیم».
وی ادامه داد: «چاره‌اندیشی اساسی در رابطه با آسیب‌ها نیاز به همکاری همه دارد و باید سه‌گانه یا چهارگانه‌هایی متشکل از تشکل‌های مردمی، نهاد دولتی و حاکمیتی، نهادهای تخصصی و صنفی و انجمن‌های علمی در کنار رسانه به وجود بیاید. باید توجه داشته باشیم اگر همه با هم در این مسیر متحد نباشند، انرژی و توان کاهش پیدا کرده و سختی مسیر روی دوش یک نهاد می‌افتد. در این بین فکر می‌کنم وظیفه نهادهای حاکمیتی، دولت و نهادهای عمومی سنگین‌تر است. زمینه‌سازی، بسترسازی و تسریع این موضوع وظیفه‌ دولت است ولی در مسائلی از جمله توان‌افزایی صرفا دولت یا نهاد عمومی نمی‌تواند تمام لایه‌های این ماجرا را به تنهایی پیش ببرد. چرا که به هر حال ابزارهای دولت نیز محدود است.

خبر‌هادکتر الهام فخاری

آسیب اجتماعیاخبارالهام فخاریشورای استان تهرانشورای شهرشورای شهر تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *