ارائه خدمات روان‌شناختی به تطهیرکنندگان و داغدیدگان بهشت زهرا


عضو شورای شهر تهران در بازدید از مجموعه بهشت زهرا (س) بر لزوم ارائه خدمات روان‌شناختی به تطهیرکنندگان و داغدیدگان بهشت زهرا تاکید کرد.

 

سعید خال در این بازدید پس از ارائه گزارش عملکرد مجموعه و دوران سرپرستی اخیر خاطر نشان کرد: «نیاز است که مردم بیشتر با مرگ‌آگاهی آشنا شوند. این آشنایی در کشورهای غربی هم متداول است. به همین سبب کتابخانه این آرامستان را راه‌اندازی کرده و تصمیم داریم آن را به یک مرجع کامل در مورد آرامستان‌ها و مقوله مرگ تبدیل کنیم. ضمنا گردشگری را در آرامستان توسعه خواهیم داد (اردوهایی را برگزار می‌کنیم تا فرزندانمان از دوران مدرسه با مقوله مرگ آشنا شوند و ترس از مرگ کاهش و آگاهی در مورد آن افزایش یابد) طرح شبکه تطهیرکننده‌های داوطلب را هم راه‌اندازی کردیم و افراد را آموزش می‌دهیم که در موارد خاص بتوانند خود تطهیر را انجام دهند.»
دکتر الهام فخاری با تقدیر از فعالیت‌های اجتماعی سال‌های گذشته گفت: «کار شما ساده نیست و اگر این سیستم نباشد یا دچار وقفه‌ای شود نقش آن در زندگی روزمره مشخص می‌شود. متاسفانه در حال حاضر یک آرامستان مرکزی داریم که باید به شهر تهران با جمعیت ده میلیونی با انواع مشکلات و تنوع مراجعه‌کنندگان خدمات‌رسانی کند.»
وی با بیان این که با مرگ آشنایی نداریم و برای آن آموزش ندیده‌ایم، افزود: «از جمله شغل‌هایی که کمتر مورد توجه قرار گرفته، مشاغلی است با سوگ سر و کار دارند. رفع و رجوع تطهیر از یک سو و تنش‌ خانواده‌های داغدار (با غم و اندوهی که دارند) از سوی دیگر فشار روانی خاصی را به تطهیرکنندگان و کارکنان آرامستان وارد می‌کند. باید انصاف داشته باشیم و به طور ویژه به همکاران شما در بخش تطهیر نگاه کنیم. در فضایی که سخت و مملو از غم و سوگ است فعالیت می‌کنند و دشواری فیزیکی وجود دارد به همین سبب باید شرایطی فراهم شود که بتوانند از یک روانشناس یا مشاور کمک بگیرند و تصمیم‌ ارزنده‌ای است که برنامه‌ریزی شده بخش روانشناسی این آرامستان را راه‌اندازی کنید، در این راستا می‌توانید با دانشگاه‌ها و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره همکاری تدارک دیده شود و مشاوره همکاری تدارک دیده شود.»
رئیس کمیته اجتماعی در ادامه تاکید کرد: «با توجه به این که مردم ما با مقوله مرگ آشنایی کاملی ندارند و فاصله میان مرگ و زندگی به طور مصنوعی افزایش یافته، در مواجه با مرگ یکی از عزیزانشان در شوک فرو می‌روند و گاهی پذیرش آن برایشان نشدنی است. بنابراین اگر خدمات روانشناسی به سوگواران ارائه شود بسیار مشکلات روانی آنها کاهش خواهد یافت. در این میان باورهای کلیشه‌ای که در مورد روانشناسی وجود دارد هم اصلاح می‌شود و مردم با شناختی که از کار روانشناسان به دست می‌آورند، ترغیب می‌شوند در مشکلات روان‌شناختی و اجتماعی خود از این خدمات تخصصی استفاده کنند.»
دکتر فخاری با تقاضای رسیدگی به آرامگاه‌های شخصیت‌های برجسته، افزود: «به نظر من آرامستان‌ها می‌توانند به پایگاه فعال فرهنگی تبدیل شود و این اقدام در مورد آرامستان‌های قدیمی‌ هم صدق می‌کند. برای نمونه سزاوار نیست که شخصیت‌های تاریخی انقلاب مشروطه در تهران آرامگاهی نابسامان داشته باشد و هموطنان آذری زبان ما در مورد وضعیت آرامگاه شهدای تبریزی مشروطه اظهار نگرانی کنند. نباید شرایط طوری باشد که توجه و احترام آرامگاه شخصیت‌های برجسته ما در تهران از احترام چهره‌های ایرانی در کشورهای دیگر کم‌تر باشد.»
رئیس شورای استان تهران با اشاره به آرامستان تخت فولاد در اصفهان تاکید کرد: «این آرامستان به صورت مرکز تاریخ پژوهی ارزنده تبدیل شده و فقط فضای یک آرامستان را ندارد بلکه به صورت یک جایگاه فرهنگی با واقع‌بینی نسبت به ادوار تاریخی درآمده است.»
در پایان این بازدید دکتر فخاری با تطهیرکنندگان دیدار کرد و در جریان فعالیت و خواسته‌های آنها قرار گرفت. سپس در قطعه شهدا حاضر شد و نسبت به شهدای دولت، سرداران شهید، مادران شهید و مرحوم آیت‌ا… سیدمحمود طالقانی با قرائت فاتحه‌ و نثار گل ادای احترام کرد.

خبر‌ها

آرامستانالهام فخاریگورستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *