ارتقا کیفیت گرمخانه‌ها در یک سال گذشته


منبع: خبرگزاری ایسنا

 

چهارمین گرمخانه زنان با حضور الهام فخاری، عضو شورای اسلامی شهر تهران، محمدرضا جوادی یگانه معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری، حیدری، شهردار منطقه ۵ و پروانه مافی، فاطمه ذوالقدر، فریده اولادقباد و پروانه سلحشوری نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز در منطقه ۵ افتتاح شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از خبرنگار شهرنوشت، زهرا بهروز آذر در حاشیه افتتاح چهارمین گرمخانه زنان گفت: «این گرمخانه به همت سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی و شهرداری منطقه ۵ راه اندازی شد و به دنبال آن در این‌ نشست هم اندیشی در خصوص زنان بی خانمان در خدمت شما هستیم. در ۲ سال گذشته که مردم در تهران تغییر را خواستند، اتفاقات مهمی در توسعه گرمخانه های زنان و حل موضوعات اجتماعی برای افراد مغفول مانده در جامعه صورت گرفته است».

مدیر کل امور زنان شهرداری تهران با اشاره به خبر منتشر شده در خصوص تن‌فروشی یک زن بی خانمان به خاطر غذا افزود: «انتشار این خبر باعث شد افراد و خیریه های بسیاری موصوعات مربوط به زنان بی خانمان را جدی تر دنبال کنند و نقش مردم، جامعه و دولت نسبت به چنین مسائلی بیشتر بررسی شود».

بهروز آذر با اشاره به این که گفت و گو می تواند بسیاری از مشکلات را حل کند، عنوان کرد: «در این نشست از افرادی که در زمینه زنان فعال و صاحب نظر هستند برای رفع مسائل مربوط به زنان دعوت کردیم.»

الهام فخاری، رییس کمیته اجتماعی و عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه این‌نشست گفت: «افرادی که در سال ۹۶ سوگندنامه کردند و به شورای اسلامی شهر تهران وارد شدند، متکی به یک‌ برنامه بودند و بر این اساس تقسیم کار انجام و کمیته اجتماعی به من محول شد. یکی از محورهای این برنامه توجه به مفهوم عدالت نسبت به تمام اقشار، گروه ها و همین طور کارتن‌خوابی بود».

وی افزود: «در سال ۹۶ یک‌ گرمخانه زنان در منطقه ۲۲ و یک سامان‌سرا داشتیم. وقتی با مسائل اجتماعی رو به رو می‌شویم‌ می بینیم بخشی از جامعه که در معرض آسیب بیشتری قرار دارند، زنان هستند. در جهان به خصوص در کلانشهری مانند تهران زنان دسترسی کمتری نسبت به حقوق اجتماعی دارند و در نوساناتی که به وجود می آید ممکن است با مشکلات بیشتری رو به رو شوند».

رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران سکونت استیجاری در تهران را یکی از علل بروز مشکل و آسیب برای زنان شمرد و گفت: «مسکن در تهران استیجاری است و افراد سکونت ناپایدار دارند. اگر آسیبی به خانواده یا شخص تحمیل شود، می‌تواند زندگی یک خانواده را دگرگون کند. در این خصوص زنان بیشتر در معرض آسیب هستند.»

فخاری با اشاره به این که تلاش کردیم در دو سال گذشته در حوزه هایی که خارج از وظیفه شهرداری بودند کمتر ورود کنیم، تصریح کرد: «ایجاد گرمخانه‌ها جزو وظایف شهرداری‌ها است. در دهه گذشته در این زمینه اقدام انجام شده بود که باید قدردان باشیم، ولی این اقدامات به تناسب شهر تهران کافی نبود. به عنوان مثال برای زنان فقط یک‌ مرکز ایجاد شده بود که از کانون‌های بحران خیلی فاصله داشت».

وی عنوان کرد: «با پیگیری‌هایی که از  تابستان ۹۷ آغاز شد و با تلاش و نظارت‌های شبانه‌روزی، گرمخانه‌ها از لحاظ تغذیه و مکان‌یابی وضعیت بهتری پیدا کرده است و توانستیم‌ سرویس‌دهی را ارتقا دهیم. همین طور امروز چهارمین گرمخانه زنان در یک سال گذشته به بهره‌برداری رسید که اتفاق بسیار خوبی است. به نسبت شرایط کشور و شهر این اقدام و تلاش مدیران شهرداری قابل تقدیر است و برای آنها آرزوی موفقیت دارم».

خبر‌ها

الهام فخاریزهرا بهروز آذرگرمخانهگرمخانه زنانگرمخانه های تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *