استعفای نجفی و مراقبت از فضای روان‌شناختی


در آخرین روزهای سال ۱۳۹۶، انتشار خبر استعفای شهردار تهران شوکی ایجاد کرده است. شاید مهم‌تر از اصل خبر در چنین وضعیتی مدیریت شرایط خاص و برگرداندن امور به جریان عادی شهری است. در هر حال ممکن است مساله‌ای پیش‌بینی‌نشده در فضای کار شهری پدید آید و یکی از مهم‌ترین مهارت‌های کار سیاسی-اجتماعی برگرداندن و حفظ تعادل و آرامش نسبی در شرایط بحرانی، برای رسیدن به بهترین تصمیم و کاستن از آسیب‌ها و هزینه‌های احتمالی است.

آن‌چه روشن است این که از نظر قانونی تا تشکیل نخستین جلسه شورا، شهرداری به‌عنوان مدیریت شهری متولی اداره شهر است و اعضای شورا هم در این شرایط برای نظارت بر انجام بهینه امور تلاش می‌کنند. شهردار تهران تلاش کرده است شرایط شخصی و وضعیت سلامتی موجب آسیب به روند اداره شهر وارد نکند. از سویی در مدت زمان انجام خدمت برای برخی تغییرات مورد نظر مردم که از سوی شورا پیگیری شد، گام‌های مدیریتی برداشته شده که برای جامعه ارزنده است. گرچه اعلام این درخواست در این زمان، چه بسا وضعیت ویژه‌ای پدید آورده، با این همه بنا به شرایط شخصی(به ویژه پزشکی) و کاری که دلیل کناره‌گیری مطرح شده، و باتوجه به در پیش بودن نوروز بهتر است از حاشیه‌پردازی، حدس و گمان کاست و تلاش کرد تعطیلات نوروزی و کیفیت خدمات شهری نوروزی به بهترین وضع سپری شود. هدف همه ما تلاش برای بهبود کیفیت زندگی شهروندان و شرایط عادلانه‌تر برای همه مردم در شهر است.

پیگیری و بررسی استعفای مطرح شده در چارچوب قانونی و در زمان کاری انجام خواهد شد، ولی آن‌چه مهم است مراقبت از فضای روان‌شناختی جامعه شهری تهران و کمک به کاهش فشار روانی مدیران شهری است. مدیریت شهری وابسته به شخص نیست و سازمان کاری، برنامه اداره شهر را برای ارائه خدمات به شهروندان، حتی در موقعیت بیماری شهردار، به پیش می‌برد. مدیریت سازمان‌های بزرگ نباید به ویژگی‌های شخصی مدیران وابستگی دیرپا داشته باشد بلکه مهم‌ آن است که یک مدیر توانسته باشد تغییراتی در سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های کلی، و فرهنگ سازمانی پدیدآورده باشد. از نظر شخصی رعایت شرایط فردی که درگیر بیماری یا شرایط جسمی ویژه شده، اصل اخلاقی است. از سوی دیگر تلاش برای کاستن از تحمیل پیامدهای وضعیت شخصی و بیماری، بر امور شهری و حوزه‌ی مدیریتی، ارزنده است. همه‌ ما به بهبود ایشان امیدواریم و لازم است حق شخصی و خانوادگی افراد برای چگونگی مدیریت شرایط خاص را محترم بشماریم.

یادداشت‌ها

استعفای نجفیالهام فخاریمحمدعلی نجفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *