استقرار نیرو در ۳۵۲ خانه سلامت برای مقابله با کرونا

گفت‌وگوی الهام فخاری با خبرنگار جامعه خبرگزاری میزان

 

طبق توافق وزارت بهداشت با شهرداری تهران، تمام خانه‌های سلامت شهرداری تهران با وزارت بهداشت لینک شده‌اند.
در جلسه با شهرداری تهران، وزارت بهداشت دو مشکل را در شناسایی و آموزش افراد مطرح کرد، یکی اینکه اطلاعات افراد از جمله شماره تماس و کد ملی را در سطح محلات ندارد که سرای محلات بانک اطلاعاتی خود را در اختیار این وزارتخانه قرار داده است و دیگر اینکه نیروی کافی برای شناسایی افراد بیمار ندارد، که خانه های سلامت اعلام آمادگی کرده‌اند.

اکنون در ۳۵۲ خانه سلامت، نیروهایی مستقر شده‌اند که با افراد محله تماس می‌گیرند و علائم بیماری را در آنها چک می‌کنند و هم چنین آموزش‌های پیشگیری را به صورت تلفنی به آن‌ها می‌دهند. اگر در این تماس‌ها فردی مشکوک به بیماری کرونا و یا دارای برخی علائم باشد به مرکز جامع سلامت وزارت بهداشت در منطقه ارجاع می‌شود تا به صورت حضوری چکاپ شود و اگر علائم را داشته باشد به بیمارستان‌های مربوطه ارجاع داده می شود.

با توجه به بانک اطلاعات سالمندان، افراد دیابتی و معلولان محلات در سرای محلات موجود بود، از خانه‌های سلامت محلات با حدود ۱۷ هزار سالمند، افراد دیابتی و معلولان تماس گرفته شده و به صورت تلفنی آموزش‌های پیشگیری به آنان داده و چگونگی علائم بیماری در آن ها سنجش شده است.
از سوی دیگر بانک اطلاعاتی بیماران کرونایی به تفکیک محله و منطقه با شماره تماس از سوی وزارت بهداشت در اختیار خانه‌های سلامت محلات داده شده است.
با توجه به این که اگر این افراد قرنطینه را بشکنند، شیوع در محله بیشتر می شود، لذا برنامه‌ریزی شده است که برخی نیازهای بیرون از منزل این افراد نظیر خرید(اگر دست تنها هستند)، توسط نیروهای داوطلب سرای محلات انجام شود.

هم چنین با فروشگاه‌های اینترنتی نظیر دیجی‌کالا نیز رایزنی شده است تا خدمات اینترنتی ویژه به این افراد و سالمندان تنهای محلات ارائه کنند.
البته ما با همکاری کنشگران محلی چگونگی این خدمات را به صورت غیررسمی و تصادفی پایش می‌کنیم.
پس از عادی شدن ترددها روند توزیع اقلام بهداشتی همچون ماسک و مواد ضدعفونی کننده در سرای محلات در حد مقدور انجام می‌شود اما اولویت با کارکنان خدمات حوزه‌های مختلف شهری به دلیل ضرورت‌های شغلی است.

مصاحبه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *