بازدید از منطقه ۲۱ تهران از جمله پروژه‌های صنعتی، عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و خدماتی


در این برنامه که به همراه آقای رحمانی شهردار منطقه ۲۱ صورت گرفت؛ از فضاهای مختلف محیط کسب ‌و ‌کار و پروژه‌های مختلف صنعتی، عمرانی، اجتماعی، فرهنگی و خدماتی بازدید انجام شد.

تفاوت‌های منطقه ۲۱ با سایر مناطق از نظر بافت صنعتی و مسکونی بسیار زیاد است و همین تفاوت‌ها این منطقه را به منطقه‌ای خاص تبدیل کرده است. سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های کلان منطقه ۲۱ باید با توجه به این تفاوت‌ها صورت پذیرد؛ از نظر مدیریت ارزیابی در منطقه نیز باید این تفاوت‌ها لحاظ شود. ترکیبی از بافت مسکونی صنعتی، شرایط و امکانات متفاوتی را ایجاد می‌کند؛ به نسبت همین شرایط خاص نوع تعامل در منطقه نیز باید تعاملی متفاوت باشد. شهرداری منطقه ۲۱ و مجموعه شهرداری تهران در ایجاد تعامل و نوع مدیریت در منطقه ۲۱ سربلند است و در گفت‌و‌گو با صاحبان صنایع و بازدیدهای صورت گرفته مشخص شد که مدل مشارکت مردمی صرفا به بافت‌های مسکونی محدود نشده است و در بافت‌های صنعتی و کارگاهی نیز ساختارهای کارخانه‌ای دارند مدل‌های موثر و ارزش آفرینی پیاده‌سازی و اجرا شده است.

این دستاورد بسیار مهم و ذی‌قیمت است؛ دستاوردهایی که به‌واسطه مهارت‌های تعاملی مدیران شهری منطقه حاصل شده برای همه مردم تهران مهم و با ارزش است که باید به آن‌ها پرداخته شود. با بازدید از کارخانه سام الکتریک در منطقه ۲۱ می‌توان گفت بازدید از این کارخانه گویای یک دستاورد بزرگ در سطح ملی است که تعامل مدیریت شهری با مدیریت کارخانه صنعتی را نشان می‌دهد. بر اثر همین تعامل سازنده خط تولید این کارخانه برای مقابله با کرونا و تحریم تغییر کرده است و در موقعیت‌های خاص به کمک مردم، مدیریت شهری و حمل و نقل عمومی آمده است.

این افتخارات باید ثبت شده و مورد توجه قرار گیرد؛ بررسی بیشتر این نوع مدیریت تعاملی می‌تواند هم تفاوت تعامل صورت گرفته با گذشته را نشان دهد و هم می‌تواند تجربه موفقی برای آینده باشد تجربه‌ای که از آن می‌توان برای استفاده بهینه از فرصت‌ها و ظرفیت‌های همکاری سازنده با بخش خصوصی استفاده کرد. در مدل مدیریت شهری در منطقه ۲۱، به‌وضوح می‌توان دید که یک محیط ناایمن و متروکه شهری به راحتی می‌تواند با تامل و همکاری بخش خصوصی و صنایع به یک محیط ایمن و رضایت‌بخش برای شهروندان تبدیل شود.

با این رویکرد و با همکاری و مشارکت ساکنان منطقه ۲۱ این روند ادامه و گسترش یابد و در اجرای پروژه‌های مختلف از جمله عمرانی این روند همکاری فزونی یابد. در مناطقی مانند منطقه ۲۱ اجرای این پروژه‌ها بر نوع و سطح زندگی مردم در سایر شهرستان‌ها نیز تاثیر می‌گذارد و در منطقه ۲۱ جرای این طرح‌ها می‌تواند بر زندگی ساکنان شهرستان‌های شهریار، شهرقدس و حتی ملارد و بهارستان نیز موثر و تاثیر‌گذار باشد.  طرح‌های اجرا شده در بخش حمل و نقل و تردد در منطقه بر کیفیت زندگی مردم در کل استان به‌ویژه ساکنان منطقه و شهرستان‌های اطراف تاثیر مستقیم دارد.

در موضوع حس مسئولیت اجتماعی، جریان سیاست‌گذاری کلی در این مورد به خوبی پیش نرفته و در مرکز پیگیری این موضوع دچار وقفه شده است. اما این در حالی‌ست که در منطقه ۲۱ به‌خوبی در این زمینه عمل شده است و پیشرفت‌های صورت گرفته درخصوص پروژه‌های مسئولیت اجتماعی تسهیل‌گر رونق کسب و کار در منطقه شده است. در حالیکه در مرکز در این زمینه هنوز کار به جریان موثر تبدیل نشده ولی خوشبختانه در منطقه ۲۱ به خوبی این موضوع پیاده‌سازی شده است و عملکرد منطقه ۲۱ می‌تواند الگوی مناسب و موفقی برای سایر مناطق در این زمینه باشد.

خبر‌ها

الهام فخاریشهرداری منطقه 21منطقه 21

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *