با تکیه بر سرمایه اجتماعی، آسیب‌های اجتماعی قابل کاهش است

Young Indian child Laxmi carries a broom and hoe as she walks with her mother after working at the site of the annual traditional fair Magh Mela at Sangam, the confluence of the rivers Ganges and Yamuna, and the mythical Saraswati in Allahabad on January 2, 2015. The Magh Mela which is known as a mini-Kumbh Mela is scheduled to start January 5 and continue until February 17 with auspicious bathing dates throughout the 45 day period. AFP PHOTO/SANJAY KANOJIA / AFP PHOTO / Sanjay Kanojia


در جلسه هم‌اندیشی نخبگان اجتماعی درگیر با مساله کودک کار مطرح شد:

 

کمیته اجتماعی شورای شهر به دنبال بزرگ‌نمایی جنجالی مسائل و آسیب‌های اجتماعی نبوده و نیست. مسائلی مانند مسئله کودک کار جهانی است و مختص تهران و حتی ایران نیست. زمانی که مسائل ابرشهری جهان را دنبال می‌کنیم، کودک کار در شکل‌های بسیار متنوعی در سراسر جهان ‌دیده می‌شود. از این‌رو همواره با رویکرد واقع‌بینانه و در چارچوب وظایف و اختیارات شهری برای حرکت در مسیر کاهش مسئله کار کودک تلاش کرده‌ایم.

آسیب اجتماعی یک واقعیت است و با تکیه ‌بر سرمایه‌های اجتماعی باید با این واقعیت روبرو شد. سرمایه‌های در این رابطه نیز فرهنگی ایرانی–اسلامی بومی ما است. ایرانیان در ساختاری رشد یافته‌اند که ساختارهای محلی به رفع مشکلات و آسیب‌ها توجه می‌کرده و افراد نابرخوردار را تحت پوشش قرار می‌دهد. از این‌ رو تلاش شده با این سرمایه‌ها ارتباط مناسبی برقرار و همکاری جایگزین مداخله شود. در این حوزه در زمینه توان‌افزایی و آموزش اجتماعی کودکان کار بر اساس اسناد بالادستی وظیفه شهرداری تعریف شده است. با افزایش نقش نظارتی مستقیم و غیرمستقیم، در جهت کاهش آسیب‌ها از طریق موسسه‌های تخصصی زیر نظر سازمان بهزیستی تلاش کردیم.

آمار دقیقی از کودک کار به علت ابعاد پنهان این مسئله وجود ندارد. البته برخی از کودکان با پیگیری‌ها به مسیر زندگی سالم‌تر بازگشته‌اند و نقش نهادهای مدنی، سازمان‌ها و…. در این زمینه ستودنی است. رسیدگی به وضعیت کودکان، در قالب بهبود کیفیت زندگی مادر و کودک در دستور کار بوده است. در این دوره بی‌سرپناهی را به‌عنوان وظیفه شهرداری محور فعالیت‌ها قرار دادیم. در این زمینه بهبود خدمات و افزایش گرمخانه‌ها و مددسراها انجام‌شده. همچنین در مددسراها و گرمخانه‌ها اتاق‌های مادر و کودک و پدر و کودک پیش‌بینی شد تا اگر والدین و کودکان دچار بی‌سرپناهی شدند در فضای مناسبی قرار گیرند. مسئله کودک کار فراتر از شهر تهران، استان تهران را درگیر خود کرده است. لذا باید به نگاهی جامع به مساله پرداخت.

خبر‌ها

الهام فخاریشورای شهر تهرانکودک کارکودکان کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *