برخی گرمخانه‌ها تغییر کاربری دادند


مددسراها یا همان گرمخانه در سال ۹۲ فعالیت خود را شروع کردند. طبق اظهار سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران، تمامی گرمخانه‌های شهر در حال فعالیت هستند. با استفاده از اطلاعات مندرج در سایت سازمان خدمات اجتماعی و سایت‌های اینترنتی اطلاعات و آدرس مددسراها تهیه شد.

 

در هر منطقه یک مددسرا پیش‌بینی شده بود و برخی مناطق هنوز مددسرایی نداشتند. در مجموع اطلاعات نوزده مددسرا استخراج شد که نُه مددسرا دائمی (هشت مددسرا ویژه آقایان و یک مددسرا ویژه بانوان) و بقیه اضطراری (موقت) بودند.
بازدیدهای کمیته اجتماعی شورای شهر تهران از تاریخ ۲۲ آبان آغاز شد. در بازدید‌ها مشخص شد مددسرای منطقه ۱۶ (مددسرای بهمن) و منطقه ۱۹ (ورودی اتوبان کاظمی، دپوی نمک سابق) تغییر کاربری داده بود.
در دستورالعمل تهیه شده برای مددسراهای دائمی، مصوب گردیده پنج مددسرا در نقاط مختلف جغرافیایی تهران به صورت پراکنده، جانمایی شوند اما بر اساس مشاهدات برخی از مناطق معین شده مددسرای دائمی ندارند و مددسراهای دائمی به نقاط دیگر استقرار پیدا کرده‌اند.
غالب مددجویان به مدت یک سال است که در این مراکز پذیرش شده‌اند. با توجه به حضور دائمی مددجویان وضعیت مددسراها از نظر بهداشتی و پوشاک مناسب بود. بعضی از مراکز پخت و تهیه غذا و انبارش مواد غذایی ندارند و غذای مورد نیاز خود را از بیرون تهیه می‌‌نمایند. با توجه به بازدیدهای انجام شده ظرفیت مددسراهای دائمی تکمیل است و به مددجویان جدید که در فصل سرما تعداد آنها بسیار بیشتر است، در فضای اضافی یا به صورت کف‌خواب امکان سرویس‌دهی وجود دارد.
اسامی تمام مددجویان بر اساس خوداظهاری ایشان و به صورت کتبی و دستی ثبت می شود. برخی از مراکز برای هر مددجو دارای پرونده هستند و برخی مراکز به صورت لیستی ثبت‌نام می‌کنند.
مرکز فرحزاد در نزدیکی کولونی اصلی معتادان و بی‌خانمان‌ها قرار داشت. خدمات این مرکز به صورت شبانه‌روزی به معتادان ارائه می‌شود و علاوه بر ارائه خدمات شب‌خوابی به مددجویان خدمات MMT (خدمات درمان) و DIC (کاهش آسیب) نیز ارائه می‌نماید. مرکز فرحزاد برای بی‌خانمان‌هایی که معتاد نیستند خدمات روزانه ارائه نمی‌کند. مهم‌ترین مشکلی که می‌توان به اشاره کرد، به سختی دسترسی به مددسراها و سرراست نبودن آن است. حتی مددسرای بانوان دسترسی راحتی ندارد.
گفتنی است؛ پس از بازدیدهای به عمل آمده کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با هفده سمن فعال در حوزه آسیب‌های اجتماعی جلسه‌ای برگزار کرد و مشکلات گرمخانه‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

 

 

 

یادداشت‌ها

گرمخانهگرمخانه های تهرانمددسرامددسراهای تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *