تصمیم‌سازی طرح پردیس دانشگاه تهران از انحصار دستگاه‌های دولتی خارج شود


رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: «تصمیم‌گیری در خصوص طرح دانشگاه تهران به‌عنوان نماد آموزش عالی کشور از انحصار هیئت امنا دانشگاه تهران، شهرداری و دولت خارج گردد و بازنگری آن در دستور کار نمایندگان شورای شهر تهران و در قالب جلسه‌‌ای علنی قرار گیرد».

 

به گزارش اداره کل ارتباطات و بین‌الملل شورای اسلامی شهر تهران، الهام فخاری در پنجاه و هفتمین جلسه شورا با اشاره به لزوم بررسی و بازنگری طرح ساماندهی پردیس دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران گفت: «به دنبال صدور رأی کمیسیون ماده پنج و راهیابی طرح ساماندهی پردیس دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران به شورای عالی شهرسازی، و پس از سالیان سال سردرگمی و تضییع حقوق شهروندان ساکن محدوده اجرای طرح، بیم آن می‌رود شهر تهران و شهروندان آن به عنوان صاحبان اصلی شهر دچار آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری شوند».

وی ادامه داد: «با بررسی نظرات ذینفعان شامل شهروندان ساکن محدوده اجرای طرح، کارشناسان، صاحب نظران معماری و شهرسازی و تشکل‌های دانشجویی از جمله انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم‌پزشکی تهران، بسیج دانشجویی دانشگاه تهران، انجمن علمی دانشکده‌های مرمت بافت و بنا، شهرسازی، جامعه‌شناسی، تاریخ، باستان‌شناسی و …. همچنین با عنایت به نظرات کارشناسی کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران  ذکر مواردی در این باب ضروری است».

فخاری در ادامه با بیان این که تک‌بعدی کردن این طرح تبعات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در بر خواهد داشت افزود: «ادبیات شهری دنیا حیات شهری را به مولفه‌های مختلفی نسبت می‌دهد. یکی از مهم‌ترین این مؤلفه‌ها برای یک شهر، مرکز زنده و پویای شهر است. از آن‌جا که در طرح جامع  تهران که در سال نود و شش  ابلاغ شده است بر نقش مرکزی میدان انقلاب تا پل حافظ تاکید شده، اجرای این طرح بر توازن و همنوایی مظاهر فرهنگی، سیاسی و اجتماعی و اقتصادی مرکز تهران که سرمایه شهر بوده و در یک دوره تاریخی به وجود آمده است خدشه وارد می‌آورد.  در واقع هنوز مطالعه دقیقی صورت نگرفته است که تملک و تک‌بعدی کردن پنجاه هکتار چه تبعات فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در بر خواهد داشت».

رییس کمیته اجتماعی شورا خاطر نشان ساخت: «دانشگاه تهران مکانی است که رویدادهای تاریخی و سیاسی متعددی در دهه‌های گدشته در آن‌جا رخ داده است. این سؤال همچنان باقی است که با توسعه دانشگاه تهران به این خاطرات جمعی لطمه‌ای وارد نمی‌شود متأسفانه تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها در حوزه توسعه شهری بدون حضور دیدبان‌های شهری، متخصصین و صاحب‌نظران تصمیم‌گیری‌ها صورت می‌گیرد و هنوز نماینده تشکل‌های حرفه‌ای در فرایند تصمیم‌گیری‌های نهادهای تصمیم‎گیری مانند کمیسیون ماده پنج، یا شورای عالی شهرسازی حضور ندارند. به نظر می‌رسد چنین خلائی برای بررسی و تصویب این طرح که شاید بزرگ‌ترین مداخله شهری در منطقه مرکزی شهر تهران باشد، حقوق مسلم شهروندان را تضییع خواهد کرد».

فخاری یاد آور شد: «در این طرح نه تنها به هیچ عنوان منافع ذینفعان در نظر گرفته نشده است بلکه یک مجموعه گسترده از شهروندان را در این منطقه از حیّز انتفاع انداخته و آینده زندگی آن‌ها را دچار مشکل کرده است، چرا که هر فردی در زندگی مهم‌ترین سرمایه‌اش مسکن و محل کسب و کارش است. مهم‌تر از این‌ها این است که این طرح چشم‌انداز درستی هم ندارد. این بلاتکلیفی بسیار بدتر است و اساساً با این محدودیت‌های جدی که در بودجه‌های دولت وجود دارد به نظر هم نمی‌رسد واقعاً هزینه چند هزار میلیاردی این طرح تامین شود».

عضو کمیسیون فرهنگی شورا گفت : «معاون محترم شهرسازی و معماری شهرداری تهران در تاریخ ۱۳ آذر ۱۳۹۶ تصریح می کند که “در شهر تهران بیش از حد تصور، ساختمان احداث شده و دیگر این شهر ظرفیتی برای ساخت‌و‌ساز ندارد”. در صورتی که طرح جدید توسعه دانشگاه تهران، ساخت‌ و ساز گسترده‌ای را به محدوده‌ مرکزی شهر تحمیل می‌کند. از سوی دیگر شورای‌ عالی‌ شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۲۲ شهریور ۱۳۹۴ تصریح می‌نماید که “به منظور تامین حمل‌و‌نقل عمومی محدوده مورد بحث، شهرداری تهران موظف است طرح های لازم را تهیه و به تصویب شورای‌عالی‌ هماهنگی ترافیک شهرهای‌کشور برساند” این موضوع نشان می‌دهد که این طرح هزینه‌هایی را به شهر تهران جهت تسهیل حمل و‌ نقل عمومی (به مرکز شهر) تحمیل خواهد ‌کرد که ضرورت آن نامشخص است».

فخاری در ادامه افزود : «حدود صد و هفده بنای تاریخی به صورت پراکنده در محدوده مورد نظر وجود دارد. همچنین پردیس مرکزی دانشگاه تهران در فهرست پیشنهادی کشور ایران جهت ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و تاکنون اقدامات اولیه‌ای توسط سازمان میراث فرهنگی در این زمینه صورت گرفته‌است. این موضوع و ملاحظات مربوط به آن، یکی از نقاط ابهام طرح پیشنهادی است زیرا با توجه به تراکم ساختمانی در نظر گرفته‌شده، احتمال اخلال در فرایند ثبت جهانی پردیس مرکزی دانشگاه تهران و تهدید بناهای تاریخی معاصر در این محدوده وجود خواهد داشت».

رییس کمیته اجتماعی شورا در ادامه با ارائه پیشنهادات خود در این خصوص گفت : «با توجه به ضعف‌های عمده این طرح از جمله عدم شفافیت در فرایند تهیه و تصویب آن، عدم توجه به تحقق‌پذیری اهداف، نادیده انگاشتن ارزش و سرمایه فرهنگی و تاریخی پردیس مرکزی، انجام فرایندهای مشارکتی غیرواقعی و صوری، نادیده گرفتن اجتماع محلی و عدم توجه به ظرفیت جمعیت‌پذیری این محدوده، اقدامات زیر صورت گیرد:

الف- اسناد مرتبط با مطالعات و فرایند تهیه، اجرا و توجیه‌پذیری طرح، در تمام ابعاد به‌صورت آشکار و شفاف در اختیار عموم مردم قرار گیرد.

ب‌- تصمیم‌گیری در خصوص طرح دانشگاه تهران به‌عنوان نماد آموزش عالی کشور از انحصار هیئت امنا دانشگاه تهران، شهرداری و دولت خارج گردد و بازنگری آن در دستورکار نمایندگان شورای شهر تهران و در قالب جلسه‌‌ای علنی قرار گیرد.

ج‌- طرح در راستای احراز منافع عمومی مجددا بازنگری شود. همچنین در فرایند امکان سنجی آن تهیه پیوست‌های مطالعات اجتماعی و فرهنگی مورد توجه قرار گیرد».

 

خبر‌ها

الهام فخاریپردیس دانشگاه تهرانزمین های دانشگاهساخت و ساز دانشگاه تهرانکمیسیون فرهنگی شورای شهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *