تغییر به مدل گفتگومحور برای همه سخت است، چون تمرین گفتگو نداریم


نائب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با حضور در محله وصال شیرازی به بررسی مشکلات «توسعه دانشگاه تهران» پرداخت.

 

 به گزارش اداره کل ارتباطات و بین‌الملل شورای اسلامی شهر تهران، الهام فخاری همراه با علی اعطا پس از ملاقات با ساکنان محله وصال شیرازی اظهار داشت: «از مردم، دانشجویان، مدیران شهری و مدیران دانشگاه تهران سپاسگذاری می‌کنم. در نشست گفتگوی اجتماعی تهران امید دارد با هم تلاش کردیم از زوایای مختلف و با منظر متفاوتی از حق بر شهر به موضوع توسعه دانشگاه تهران بپردازیم.  مدیران ارشد پروژه توسعه دانشگاه تهران، گروه‌های دانشجویی و اهالی محل (مالکان و مستاجران) نیز نکات و مسائلی را مطرح کردند که از زاویه دید دیگران مغفول مانده یا کمتر به آن پرداخته شده است.»

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران به اصطلاح «جراحی شهری» در مورد توسعه دانشگاه تهران اشاره کرده و افزود: «مدت درد و خونریزی مداوم این جراحی طولانی بوده و به عفونت فراگیر تبدیل شده است. توسعه دانشگاه تهران با هدف خوب و آرمان مثبت شروع شد اما در اجرا نتوانسته به اهداف خود دست پیدا کند. امیدواریم در دو دسته اقدام کوتاه مدت و یک افق بلندمدت در مورد طرح به راه‌حل‌های تفاهمی دست یابیم. در حال حاضر امکان اجرای طرح توسعه دانشگاه تهران زیرسوال است و باید احتمال‌های که ممکن است در آینده اتفاق بیفتد را جدی‌تر مورد بررسی قرار دهیم و چه بسا بشود با ایستادن، تامل و عدم پافشاری به طرح (که با هدف مثبت است ولی در عمل پیش نمی‌رود) نگاه کنیم و راه‌حل سوم و چهارم را برای آن پیدا کنیم.»

فخاری با بیان این که هیچ ضرورتی ندارد همه مسیرها را تا آخر برویم، تاکید کرد: «این شعار کارآفرینی است که می‌گوید: «قرار نیست همه مسیرها را تا آخر بروید، هر جا که تشخیص دادید هزینه بر فایده غلبه پیدا کرده و امکان سودآوری اجتماعی-ا اقتصادی دشوار شده، اشتباه را شناسایی کنید و بپذیرید، این گام اول اصلاح است زیرا از آن به بعد اشتباه بزرگتر می‌شود. این هزینه می‌تواند نارضایتی اجتماعی، وضعیت ساکنان  محل، بناهای تاریخی، وضعیت تجاری و… باشد.»

به گفته وی؛ در یک رویکرد همکارانه (با وجود همه دلخوری‌ها و حقوقی که احساس می‌کنند سلب شده) تلاش می‌کنیم با نگاه مثبت طرفین ماجرا با پرهیز از متهم کردن یکدیگر، بتوانیم راه‌حل پیدا کنیم. شورای دوره پنجم تلاش می‌کند که با مردم، صاحبان حق بر شهر گفتگو کند. هر چند تغییر از مدل مدیریت قبلی به یک مدل گفتگو محور برای همه سخت است، چون ما تمرین گفتگو نداریم. تلاش ‌کنیم با همدلی با خطاهای همدیگر روبرو شویم و چاره‌جویی کنیم تا به یک افق مشترک دست بیابیم.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران به تفاهم‌نامه شهرداری و دانشگاه تهران مبنی بر تجهیز زمین چمن محله توسط شهرداری و اجازه استفاده اهالی محل در ساعاتی از روز اشاره کرده و تاکید کرد: «وقتی با وجود تفاهم‌ اجازه استفاده ساکنان محل از سوی دانشگاه تهران داده نمی‌شود، در صورت اجرای طرح توسعه دانشگاه تهران، مثلا هموطنان چطور اعتماد کنند که استفاده از نمازخانه‌شان (که در دل طرح توسعه دانشگاه است) به راحتی انجام می‌گیرد؟ ظاهرا هر جایی که دیوار کشیده می‌شود، قفل زده می‌شود و کلید آن دست افراد خاص است، از این‌رو اعتماد وجود ندارد. باید براساس همان تفاهم شهرداری و دانشگاه تهران اهالی محل بتوانند از زمین فوتبال استفاده کنند، زیرا نه تملک می‌خواهد نه پول زیاد و نه مصوبه دولت را!»

وی با اشاره به دومین اقدام کوتاه‌مدت می‌افزاید: «امکان دسترسی به بازار میوه تره‌بار بری مردم محله وجود ندارد. می‌توان امکان محیطی دسترسی اهالی را به بازار میوه و تره‌بار در قالب میادین شهرداری به صورت موقت در زمین‌های تملک شده توسط دانشگاه تهران فراهم آورد.»

گفتنی است؛ غفوری (قائم‌مقام شهرداری منطقه شش)، هنرور (شهردار ناحیه دو)، گودرزی (مدیر املاک منطقه شش) و نعمت‌زاده (مدیر شهرسازی منطقه شش) در این بازدید الهام فخاری و علی اعطا را همراهی کردند.

خبر‌ها

الهام فخاریتوسعه دانشگاه تهراندانشگاه تهرانشهرداریشهرسازیمحله وصال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *