حق شهروندان توان‌یاب بیش‌از دیگران پایمال شده است


الهام فخاری رییس کمیته اجتماعی شورا در روز جهانی معلولان، بر توجه ویژه به ساخت و سازهای شهری با در نظرگرفتن استفاده توان‌یابان تاکید کرد.

 

 

به گزارش اداره کل ارتباطات و بین‌الملل شورای اسلامی شهر تهران، الهام فخاری عضو و رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در بیست و ششمین جلسه شورا نطقی با عنوان “شهر مردم را برای همه‌ی مردم از نو بسازیم” قرائت کرد.

وی در ابتدای سخن با طرح این سوال که امروز که از خانه بیرون آمده‌اید، چند همشهری و هم‌میهن توان‌یاب (معلول) را در فضای شهری دیده‌اید؟ توجه حاضرین را به این موضوع جلب کرد و افزود: «در هفته گذشته که در شهر آمد و شد کرده‌اید، در رویدادهای شهری شرکت داشته‌اید، در مراسم سوگواری یا جشن، در ورزشگاه بوده‌اید، چند همشهری و هم‌میهن توان‌یاب در کنار شما از فضاها و امکان‌های شهر برخوردار بوده‌اند؟ بخشی از جامعه‌ی ما، امروز در پویایی‌های شهری غایب است، نیست، به انزوا کشیده شده است. چهره‌ی امروز تهران از جان‌بخشی گروهی از جامعه که همانا توان‌یاب هستند محروم است و همه‌ی ما در این مساله مسئول هستیم.»
رییس کمیته اجتماعی شورا در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: «گویی سیاست‌گذاران و مدیران شهری فراموش کرده‌اند که نابینایان، ناشنوایان، توان‌یابان حرکتی، آسیب‌دیدگان نخاعی، توان‌یابان ذهنی هم در این شهر حق و سهم شهروندی دارند، حق رای دارند و رای می‌دهند، در این شهر زندگی می‌کنند و به کالبد این شهر جان می‌بخشند و باید، باید در همه‌ی فضاها، رویدادها و امکان‌های شهری سهم و مشارکت آن‌ها برنامه‌ریزی شود.»

 

What Are The Challenges Faced By Disabled People In Smart Cities?

الهام فخاری با اشاره به اینکه بیش‌تر سازه‌های شهری، از شخصی تا عمومی برای از خانه بیرون آمدن یک همشهری توان‌یاب نامناسب است گفت: «شرایط و فضاهای شهری ناایمن، آسیب‌زا و پرخطر است. گرچه وضعیت پیاده‌راه‌ها، خیابان‌ها، گذرگاه‌ها و ساختمان‌ها برای همه‌ی مردم نامناسب است ولی حق شهروندان توان‌یاب بیش‌از دیگران پایمال شده است. چند تن از مدیران شهری از جامعه توان‌یابان هستند؟ در میان کارکنان وضعیت چگونه است؟ آیا از خود می‌پرسیم توان‌یابان چگونه زندگی می‌کنند؟ چگونه زندگی خود را اداره می‌کنند؟ کجا هستند که ما و فرزندان‌مان حضور آن‌ها را در شهر از دست داده‌ایم؟»

وی با تاکید بر اینکه حق و مسئولیت توان‌یابان نادیده گرفته شده است گفت: «هرچند جامعه توان‌یابان ایران پرتلاش، سرافراز و پرتوان در نهادهای مردمی و صنفی حضور دارند، حق و مسئولیت آن‌ها در شهر نادیده گرفته شده است. این در حالی است که در جامعه ما جانبازان و ایثارگران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از میهن که حضورشان نماد شکیبایی و از خودگذشتگی است، هم سرمایه ارزشی ایرانیان به‌شمار می‌رود.»

فخاری در بخش دیگری از نطق خود جامعه‌ی بالنده و پویا را جامعه‌ای دانست که گوناگونی در همه‌ی زمینه‌ها از جمله توان و وضعیت بدنی-شناختی-روانی را ارج بنهد و حق همه‌ی شهروندان را به رسمیت بشناسد، در سازه‌ها فرایندها، روش‌ها، رویدادها و راه‌ها سهم همه‌ی شهروندان، به ویژه گروه‌هایی با نیازهای ویژه را برنامه‌ریزی کند، از مدیریت شهری بخواهد و مدیران را بازخواست کند که برای تحقق حق شهروندیِ همه، پرتوان یا کم‌توان، موظف به انجام کارها و گزارش‌دهی پیشرفت و بازآفرینی باشند.

به اعتقاد رییس کمیته اجتماعی شورا در الگوی مدیریت پویا و مسئولیت‌پذیر شهری، مدیرانی کار می‌کنند که در مورد هر برنامه، طرح، سازه، روش، و ابزار به سهم شهروندان با نیازهای ویژه توجه داشته باشند و برای حضور اثربخش و شاداب آنان در بافت طبیعی جامعه باور داشته باشند و اقدام کنند.

 

Man disabled in Delhi road accident gets Rs 24 lakh compensation ...

وی در ادامه پرسید: «وضعیت کنونی شهر ما چگونه است؟ در کدام‌یک از مناطق شهرداری تهران با توجه ویژه به توان‌یابان پیش‌بینی و اقدام شده است؟ آیا جداسازی و خانه‌نشین شدن توان‌یابان مصداق تبعیض و نابرابری نیست؟ در کدام محله‌های تهران مردم، مدیریت محله و شورایاران به سراغ توان‌یابان رفته‌اند یا برای ساکنان محله خود درباره‌ی توجه به مسئولیت شهروندی در برابر توان‌یابان محله آموزش برگزار کرده‌اند؟ آیا خرسندی و شادکامی شهروندان توان‌یاب شهر را سنجیده‌ایم؟ دوستی و معاشرت و همکاری با شهروندان توان‌یاب حق همه‌ی مردم شهر است. هم‌چنین تنها برنامه‌های مناسبتی و نمایشی سهم شهروندان توان‌یاب نیست، کار، زندگی، سرگرمی و بازی، رفت‌وآمد، ورزش، جشن و سوگواری در کنار همه‌ی مردم حق و سهم شهروندان توان‌یاب است.»

وی در پایان گفت: «با گرامی‌داشت روز جهانی توان‌یابان (معلولان) به خود یادآور شویم که سیاست‌گذار، مدیر و شهروند همگی در برابر حق و مسئولیت افراد با نیازهای ویژه، آگاهانه‌تر و فعال‌تر از همیشه رفتار کنیم، شهر مردم را برای همه‌ی مردم از نو بسازیم.»

خبر‌ها

الهام فخاریتوان یابانحمل و نقل شهریشورای شهر تهرانمعلولان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *