حلقه خاص‌خواران را در هم شکستیم


به نام نامی او که زیباست و هرچه زیبایی است از او


با سلام و صلوات به ارواح طیبه شهدا و امام شهدا، و گرامی‌داشت یاد و خاطره سروقامتان سرافراز دفاع از میهن ایام و مناسبت های سپری‌شده را تسلیت و تعزیت عرض می‌کنم. همچنین در گذشت مبارز مجاهد، حجت الاسلام منتجبی‌پور را که برای پیروزی انقلاب مردم و پایداری آرمان‌های امام استوار در صحنه ایستاده بود را خدمت همه دوستداران ایران و انقلاب تسلیت می‌گویم.

سرآغاز سخن این است در یکی از مهم‌ترین و البته خطیرترین ایام چند دهه گذشته در بحبوحه تلاطم‌های پرفشار و گسترش و شیوع اپیدمی کرونا در دشوارترین روزگار تحریم‌های ظالمانه در برهه‌ای که نه به‌سان ادوار گذشته فقط برهه حساس، بلکه ترکیب پیچیده‌ای از چالش‌ها و دشواری‌هاست. همه چیز دست به دست هم داده که چرخ روزگار برای مردمان شهر و کشورم سخت و طاقت فرسا به چرخش آید.با بازمانده‌ای از مسائل مختلف و بازمانده‌ای از امید مردم و حمایت آنان. ما در مجموعه مدیریت شهری شاید بیش و پیش از همگان با این فشارهای ملموس و این مضایق پرشمار رو به رو بودیم اما سر خم نکرده‌ایم.

کنج عافیت نجسته و به کناره ننشسته‌ایم. باور داشته‌ایم که شهر به امیدهای شهروندانش جان می‌گیرد. همکاران، کارکنان، مدیران و کارگران از خرد و کلان در عرصه و پهنه مدیریت شهری کلانشهر پایتخت در این سال‌های سخت کوتاه نیامدند و نه فرصت و مجالی برای ایستایی و خمویی بود. هرکدام به نوبه خود آستین‌ها را بالا زده و تلاش کردند کار شهر نه فقط زیر آوار گذشته باقی نماند بلکه به حد وسع و توان در میانه همه سنگلاخ‌ها و دست اندازها این چرخ به چرخشی موزون درآورند فارغ از فضاسازی‌های صاحبان منافع خاص و تخریب منفعت طلبان دست بریده از اندوخته و میراث شهری بی‌توجه به سیاه نمایی‌ها و تزویرها آنچه که ما در این سال‌ها به مدد یکدیگر به انجام رسانده‌ایم و آنچه را که نگذاشته‌ایم تکرار گردد و بر جان شهر چنگ و دندان کشد اگر در این وانفسا از نظرها مغفول ماند بر تارک این شهر ثبت و جاویدان خواهد ماند و تاریخ گواهی است بر آنچه که شد و توانستیم.

ما در این چهار سال سپری‌شده بر سرمایه‌های شهر چوب حراج نزدیم. ما شهر را قفسی خوش‌رنگ و لعاب و با ویترینی دلبرانه اما درونی جانکاهانه ندیدیم. حرمت حریم پایتخت را پاس داشتیم. ما با نگاه انسان‌محور، تبعیض‌زدا و برابری‌جویانه به مصاف چالش‌های شهری رفتیم که سخت‌قیافه و نامتوازن در چند دهه قد برافراشته بود. ما عزم جزم کرده‌ایم که محذوفان چند دهه‌ای این شهر را گرامی داشته و در عرصه مدیریت شهری صدای آنان باشیم.

در عرصه مناسب‌سازی، به حقوق همه‌ی شهروندان از جمله کودکان، سالمندان و توان‌یابان توجه داشتیم و در صورت ادامه‌ی راه، در سال‌های آینده باقی معابر شهری نیز مناسب‌سازی خواهد شد.
در شهری که هر بارشی تبدیل به سیل و سیلاب می‌شد، با توسعه شبکه آب‌های سطحی و پاکسازی مداوم نگذاشتیم آب در دل شهروندان تهرانی تکان بخورد. تجاوز به حریم عمومی و فروش سرمایه‌های تاریخی شهر نه یک رویه مذموم که مورد اعتبار و افتخار در مدیریت شهری بود و ما با همه سختی و با فشار بدهی و فقدان درآمدها و کمبود منابع هیچ‌گاه به شهر دست درازی نکردیم، خانه موزه‌های تاریخی تهران را نه برای حلقه خاص بلکه برای شهر و مردم حفظ کردیم و درهای آن را پس از مرمت به روی شهروندان گشودیم. به حد وسع و توان با نهایت تلاش و علیرغم همه فشارها بسیاری از آنچه در شهر به غیر و به ناروا واگذار شده بود به صحن و سرای شهر بازگردانیم و حلقه خاص‌خواران را در هم شکستیم.


آن‌جا که مردمان بی‌بضاعت و نابرخوردار سرپناهی نداشته و در زمستان از سرما در رنج و آسیب بودند چراغ امید را روشن نگه داشتیم و شرایطی فراهم کردیم که آسیب دیدگان شهر از معتادان متجاهر تا کودکان کار را در نگاه مددکارانه و در دایره خدمات شهری مورد توجه و ترمیم و توانمند سازی قراردادیم.
با وجود وقوع حوادث ناگوار و بلایای طبیعی و حوادث غیرطبیعی که از آن گریزی نیست با نگاه ویژه به عرصه ایمنی‌سازی و تاب‌آوری شهری در بحران‌ها، بازوی کمکی برای مهار حوادث بودیم.


در مقوله حمله به حریم تنفسی شهر در تخریب باغات و فضای سبز شهر با جدیت فراوان جلوی روند تخریب بی‌امان را گرفتیم و نگذاشتیم چهره شهر بیش از این مخدوش و نمای روح افزای آن خدشه‌دار شود.
در طول این سال‌ها وضعیتی قاعده‌مند و قانون مدارانه بر عرصه دست‌فروشی حکم‌فرما شد و دیگر شاهد صحنه‌های دلخراش نبودیم و ساماندهی دستفروشان را با حفظ کرامت آن‌ها و بدون خدشه به کسب و کار آنان به انجام رساندیم. هیچ شهروندی از ماموران شهرداری سیلی نخورد و آرامش را به روان شهروندان بازگرداندیم.
خلاصه کلام آنکه به رغم همه چالش‌های درونی، فشارهای بیرونی، مضایق و کاستی‌ها و با وجود میراث و رویه‌های غلط برجای مانده نه فقط شهر را از ورطه بحران‌های شدید و بسیار خطرناک گذر دادیم، که به همت همراهان در عرصه‌ مدیریت شهری از مقرره گذاری تا نظارت اجرایی و عملیاتی و دیگر عرصه‌ها کارنامه‌ای مثبت برجای مانده که فراتر از همه زوائد، دیر یا زود ثمره آن بر همگان روشن خواهد شد.

آنچه در این چهارسال حاصل شد، در سخت‌ترین جنگ تحمیلی علیه ایران و در دشوارترین روزهای مقابله با کرونا به انجام رسید. ما امید داریم راهی که با صداقت، خلوص و با پایبندی به ارزش‌های مردم در پیش گرفته‌ایم، در روزها و سال‌های آینده نیز تداوم پیدا کند و مردم نیز با اراده خود نشان دهند که رویکرد انسان‌محور را برای ادامه مدیریت شهری انتخاب خواهند کرد.

خبر‌ها

شورای شهر تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *