حل آلودگی هوا با همکاری شهرداری و دانشگاه


در راستای احقاق شعار انتخاباتی اعضای شورای شهر مبنی بر، «مدیریت علمی شهر» الهام فخاری، رئیس کمیته اجتماعی شوای شهر تهران به اتفاق محمود میرلوحی و محمد علیخانی به دانشکده مکانیک دانشگاه فنی تهران رفته و درباره مراحل ساخت و ارتقاء خودروهای خورشیدی، با رئیس این دانشکده و دست اندرکاران ساخت خودروها جلسه‌ای صمیمانه برگزار کردند.

در این نشست کارن ابری‌نیا، رئیس دانشکده مکانیک دانشگاه تهران و سرپرست تیم خودروی خورشیدی غزال ایرانی مراحل ساخت و ارتقا خودروهای برقی و خورشیدی را تشریح کرده و گفت: «غزال ۳ از شمال تا جنوب ایران را طی کرد. علاوه بر تست خودرو، تیم مهندسی ما که تقریبا سی تا چهل نفر بودند، جهت آشنایی بیشتر مردم با این خودروها به سوالات پاسخ می دادند. تیمی منسجم از دانشکده‌های برق، مکانیک، طراحی صنعتی و هنرهای زیبای دانشگاه تهران در اینجا فعالیت دارند.»
وی با اشاره به این که سپس به فکر خودروهای تجاری و نسل چهارم غزال افتادیم، افزود: «به این خودرو ۲+۲ هم می‌گویند چون دو درب و چهار سرنشین دارد. این خودرو مانند خودروهای روز طراحی شده است. این خودرو هم قالب ریزی و ساخته شده است. در فرودگاه امام خمینی (ره) از این خودرو تست گرفتیم.»
وی با اشاره به این که هزینه‌های ما افزایش چشمگیری داشت، افزود: «غزال یک را با دویست میلیون تومان راه‌اندازی کردیم اما با افزایش دلار هزینه‌های ما هم افزایش یافت.»
ابری‌نیا با بیان این که سیزده سال در این حوزه کار کردیم و تجربه داریم، تاکید کرد: «به همین دلیل پیشنهاد دادیم که محصولی برای استفاده در کلانشهرهای ایران ارائه کنیم که سبک، کوچک، کم مصرف و پاک است. این طرح جایگزین سوخت فسیلی، دونفره است و می‌تواند با دو موتور (بنزینی کم مصرف و برقی) کار کند. در خودروهای برقی موقع ترمز، موتور انرژی ترمز را جذب و به باطری می‌دهد تا باطری از این طریق شارژ شود و مصرف را بهینه می‌کند.»


وی با اشاره به این که از دیگر طرح‌های ما تعبیه سلول خورشیدی بر سقف خودروهای تولید داخل بود، گفت: «این پیشنهاد را دادیم تا بخشی از انرژی خودرو به واسطه سلول های خورشیدی تامین شود. با این کار دینام حذف شده و ۵ تا ۱۰ درصد مصرف سوخت و ۱۷ درصد آلایندگی کاهش می‌یابد. سازمان بهینه‌سازی این طرح را تایید کرد و حتی آن را روی یک خودرو هم اجرا کردیم اما به اجرای واقعی نرسید.»
وی در پایان افزود: «پیشنهاد ما سرمایه‌گذاری روی این خودروهای پاک است. فکر می‌کنیم با توسعه این خودروها می توان جوانان را به مبحث تولید آن کشاند و استارتاپ‌ها را تقویت کرد.»


محمود میرلوحی، عضو شورای شهر پس از تشریح فعالیت‌های دانشگاه تهران در حوزه خودروهای برقی و خورشیدی، گفت: «به دلیل شرایطی که تهران دارد در جستجوی مواردی هستیم که بتوانیم آلودگی هوا و ترافیک را کاهش دهیم. فکر می‌کنم باید فاصله دانشگاه و علم را با بخش تولید و مدیریت کاهش دهیم. در دهه اخیر اتفاقاتی در حوزه صنعت رخ داد که از تکنولوژی‌های این چنینی بی‌سهم هستیم. در سال‌های پیش ما از کره جنوبی جلوتر بودیم و فکر می‌کردیم که می‌توانیم با ژاپن و… رقابت کنیم ولی متاسفانه فاصله‌ها زیاد شد و ما یک یا دو فاز عقب‌تر هستیم و به عنوان کشور مصرف‌کننده هزینه‌های زیادی را متحمل می شویم.»
وی با بیان این که استفاده از خودروهای شخصی در ایران رواج دارد، افزود: «باید تلاش کنیم تا فاصله علم و تکنولوژی کاهش یابد. چالش اول کلان‌شهرهایی مانند تهران آلودگی هوا و ترافیک است و باید حل شود.»


میرلوحی با اشاره به این که من در حوزه بایودیزل ها فعال بودم، تاکید کرد: «باید به سرعت این تکنولوژی را تجاری کنید. سال‌هاست ایده‌ای برای تهران مطرح است که می‌شود مزاع جنوب تهران را به سمت کشت سیب زمینی ترش سوق دهیم تا از نظر اشتغال و سلامت با مشکل روبرو نشویم، در عین حال با تولید سوخت سبز به حفاظت از محیط زیست کمک کنیم. این مباحث باید تجاری شود. متاسفانه با وجود نفت و سوخت فسیلی، استفاده از آن اقتصادی نیست اما با فرهنگسازی باید مصرف کننده را به استفاده از سوخت‌های سبز تشویق کنیم. فاصله بین دانشگاه، مصرف‌کننده و سیاست‌گذار باید کاهش یابد.»
محمد علیخانی، رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران نیز با حضور در این جلسه گفت: «شهرداری در بحث حمل و نقل عمومی و خدمات شهری، به خاطر جذابیت‌هایی که خریدهای خارجی دارد رغبت چندانی برای استفاده از کارهای تحقیقاتی انجام شده در کشور ندارند.»
وی با بیان این که مشکل عمده تهران و کلان‌شهرهای ما محیط زیست و آلودگی است، افزود: «سالانه حدود ۳۵ میلیارد تومان خسارت آلودگی هوای شهر تهران است. ما این هزینه‌ها را می‌پردازیم اما کم‌تر از این می توانیم از کارهای تحقیقاتی حمایت کرده و از آن‌ها استفاده کنیم.»
علیخانی با اشاره به این که دو هزار اتوبوس در تهران فرسوده است، تاکید کرد: «مخازن آن‌ها فرسوده شده و هر کدام حدود شش یا هفت مخزن گاز روی سقف اتوبوس دارند و یک بمب متحرک در تهران هستند. هیچ کسی هم به این موضوع توجه نمی‌کند. می‌گویند هزینه معاینه فنی این اتوبوس ها پنج میلیارد تومان در سال است و اتوبوسرانی این پول را ندارد. برای خرید یک اتوبوس نو هم دویست میلیون نیاز است.»


رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران، با بیان این که تحقیقات در مورد اتوبوس برقی هم صورت گرفته، گفت: «باید از این تحقیقات استفاده شود ولی متاسفانه هیچ وقت اتفاق نیفتاده است. چون دیگران ما را مدیریت می‌کنند. یعنی جای دیگر در مورد قراردادها مذاکرات و تصمیم‌گیری می شود و ما مدیران به ماشین امضا تبدیل می‌شویم. ما در شورا می‌توانیم مصوب کنیم که دانشگاه با شرکت‌های سرمایه‌گذاری زیرمجموعه شهرداری شرکت مشترکی ایجاد کنند و به جای شعار وارد کارهای عملیاتی شویم. دانشجویان هم امیدوار می‌شوند و تحقیقات ابتر نمی ماند.»
الهام فخاری، رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران نیز گفت: «با این که در دوره پر از مشکلات به شورای شهر آمدیم اما ویژگی شورای شهر دوره پنجم این است که رویکرد علمی به شهر دارد و از رفتارهای شعاری و نمایشی خودداری می‌کند. رویکرد علمی دانشگاه، شهرداری و شورای شهر (به عنوان سیاست‌گذاری) را خواهیم دید. در حال حاضر اوایل کار ماست اما امیدوارم که مردم و جامعه علمی نشانه‌های این رویکرد را بیش از قبل احساس کنند.»
وی با اشاره به آلودگی، خشک‌سالی و قفل شدگی شهر، افزود: «فکر می‌کنم تهران برند شهر مسئله‌دار را به خود اختصاص داده اما شهر سرمایه‌داری است که دانشگاه‌های ممتازی را در خود جای داده است. رویکرد بومی به تکنولوژی به پیشرفت پروژه‌ها کمک می کند. از نظر اجرایی هم باید مراقبت و تلاش کنیم که مدیریت از بیرون بر ما اعمال نشود و آنچه حق مردم و لیستی که متفاوت رای آورده ادا شود. در عین حال مسئولیت مان را هم درست انجام دهیم.»
فخاری با بیان این که روی مسائلی مانند خودروهای عمومی یا کوچک (برای تردد در مناطق مرکزی شهر) تحقیق شده است، تاکید کرد: «میانگین سنی هیئت علمی دانشکده مکانیک و پردیس فنی خیلی جوان‌تر از گذشته است. پویایی‌ها و نکات مثبت یک ارزش است. امیدوارم امروز آغاز همکاری موثر و عملیاتی باشد. اثر مثبت این همکاری ظرف یک سال در آلودگی‌های شهری برای مردم محسوس خواهد شد. فکر می‌کنم در بی‌پول‌ترین دوره می‌توانیم به نتایج خوبی از همکاری با دانشگاه به دست آوریم.»

خبر‌ها

خودرو ایرانیخودرو غزال 3دانشکده مکانیککارن ابری نیامحمود میرلوحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *