شهرداری‌ها بازوان کشور برای بهبود سرمایه اجتماعی هستند


 

رئیس شورای اسلامی استان تهران در یادداشتی به مناسبت روز شهرداری‌ها و دهداری‌ها، شهرداری و دهیاری را بازوان پرتوان اجرایی کشور در راستای بهبود سرمایه اجتماعی، امیدبخشی و افزایش شادابی اجتماعی در میان جامعه برشمرد.

 

به گزارش ایمنا، در متن یادداشت الهام فخاری آمده است:

“با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۱۴ تیرماه هر سال در سالنامه رسمی کشور روز شهرداری و دهیاری نام‌گذاری شده است. شوراها که برپایه شکل‌گیری و استقرار نظام جمهوری اسلامی برای اداره‌ی امور شهر و روستا به‌روشنی در اصل‌های قانون اساسی مورد تاکید هستند، کار انتخاب و نظارت بر شهرداران و دهیاران را برعهده دارند. برپایی شوراها را می‌توان از جمله دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برشمرد که در راستای مردم سالاری دینی و کنش‌گری نهادهای محلی و مدنی شکل گرفت.

در این راستا نقش شهرداری‌ها و دهیاری‌های بناشده بر رأی مردم، متفاوت است. یک هزار و ۳۴۵ شهرداری و ۳۷ هزار و ۸۰ دهیاری در کشور با رأی شوراهای شهری و روستایی برخاسته از رأی مردم و برای خود آنان است. می‌توان شهرداری و دهیاری را بازوان پرتوان اجرایی کشور در راستای بهبود سرمایه اجتماعی، امیدبخشی و افزایش شادابی اجتماعی در میان جامعه برشمرد.

یکی از موضوع‌هایی که امروز باید به عنوان سرفصلی مهم در پیشانی اقدام‌های این نهادهای مردمی مورد توجه قرار گیرد چرخش به سوی درآمدهای پایدار بر پایه سرمایه‌ها و فرصت‌های شهری و روستایی است. به پشتوانه بهبود بنیه مدیریت شهری و روستایی است که می‌توان دگرگونی در شهرداری‌ها و دهیاری‌ها پدید آورد و شهرها را برای زیست اجتماعی و فردی مردم بر پایه ارزش‌های بومی و چارچوب‌های جهانی مناسب‌سازی کرد. شهرداری و دهیاری‌ها به عنوان یک نهاد عمومی کم‌تر وابسته و غیردولتی می‌توانند با نوآوری و کمک گرفتن از سرمایه گذاران بخش خصوصی، اتاق‌های بازرگانی و همچنین توسعه زیرساخت‌های گردشگری شهری و روستایی افزایش هرچه بیشتر درآمد پایدار را شدنی سازند.

اینجانب به نمایندگی از همکارانم با گرامیداشت ۱۴ تیرماه که امسال با زادروز فرخنده‌ی امام رضا (ع) هم‌هنگام شده است؛ از تلاش‌های شهرداران و دهیاران به‌ویژه در شرایط دشوار و پیچیده اقتصادی و بهداشتی کنونی سپاسگزاری می‌نمایم و آرزومند تندرستی و سربلندی روزافزون شهرداران، دهیاران و شوراهای اسلامی شهر و روستای سراسر کشور و به‌ویژه خدمت‌گزاران مردم در شهرها و روستاهای استان تهران هستم.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://rb.gy/0rlv9u

یادداشت‌ها

الهام فخاریروز شهرداری هاشورای شهر تهرانیادداشت الهام فخاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *