صالحی‌امیری نمی‎تواند دو شغله بماند/ دستگاه قضا سریعا تخلفات قالیباف را رسیدگی کند


فخاری عضو شورای شهر تهران، بر این عقیده است که گزارش صد روزه شهردار تهران برای شفافسازی و دادن یک تصویر کلی برای نشان دادن وضعیتی است که شهرداری را در آن حال تحویل گرفته ایم. بحث تخلفات قالیباف نیز از موضوع آتی است که هم ما و هم مراجع قضایی و سازمان بازرسی کشور، قطعا پیگیر آن خواهند بود.

روز یکشنبه هفته جاری، محمدعلی نجفی شهردار تهران طبق وعده‌ای که داده بود در صحن علنی شورای شهر تهران حاضر شد و گزارش صد روزه خود را در خصوص شهرداری تهران در دوران دوازده سال مدیریت قالیباف، برای اعضا و خبرنگاران قرائت کرد.
محمدعلی نجفی، از همان روزهای ابتدایی حضورش در بهشت، وعده داد که گزارشی را تهیه می‌کند و در آن به صراحت اعلام می‌کند که شهرداری تهران را در چه وضعیتی تحویل گرفته است. طبق آنچه که پیش‎بینی می‌شد، بخش گسترده‌ای از این گزارش به تخلفات پیچیده‌ محمدباقر قالیباف، شهردار پیشین تهران اختصاص یافت. تخلفات و قراردادهایی خارج از عرف که با در نظر گرفتن منافع شخصی و در طی دوازده سال صورت گرفته بود.

در این گزارش، استخدام‌های بی‌رویه و قراردادهای‌ خارج از عرف، بیشترین حجم از تخلفات قالیباف را طی چهار سال گذشته به خود اختصاص داده است. همین موضوع باعث شد تا انتقادات بسیاری به او و دوران مدیریتی‌اش وارد شود و همگان بر این خواسته و نظر باشند که مدیر جهادی از سوی دستگاه قضایی مورد محاکمه قرار بگیرد و تکلیف چندین هزار میلیارد تومانی که مفقود شده است، مشخص شود.

الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران در گفت‎وگو با رویداد۲۴، با اشاره به جلسه روز یکشنبه اعضای شورا با محمدعلی نجفی شهردار تهران،گفت: «طبق قرار و مصوبه‌ای که در شورا و شهرداری داشتیم، قرار بود که گزارش صد روزه‌ای از شرایط شهری از سوی شهرداری داشته باشیم تا تصویر روشن و شفافی را از وضعیتی که شهرداری تهران را تحویل داده شد برای ما و سایر شهروندان، به نمایش درآید.»

فخاری در ادامه تصریح کرد: «بکی دیگر از علت‌های اصلی این گزارش این است که ما آمار و اطلاعات یکدست و منسجمی در مورد شهر تهران نداشتیم و بارها که با رسانه‌ها صحبت کردیم، اعلام کردیم که آمار و اطلاع دقیقی از برخی از موضوعات نداریم. جلسه روز یکشنبه شورا با شهردار تهران در راستای همان وضعیت و قراری که گذاشته بودیم، صورت گرفت که می‌تواند یک گام رو به جلو برای تحقق شفاف‎سازی و مبارزه با فساد باشد.»

عضو شورای شهر تهران با اشاره به بحث تخلفات گسترده قالیباف، شهردار پیشین تهران که در گزارش صدروزه‌ی نجفی به آن اشاره شده بود، گفت: «در خصوص آنچه تخلفات آقای قالیباف طرح ادعا شده و در جلسه مذکور مطرح شد، خروج از ظوابط و یا عدم توجه به ظوابط حسابرسی و مالی بوده است. به هرحال نکاتی به عنوان نمونه مطرح شد و سایر جزئیات طی گزارش تفصیلی که در اختیار اعضای شورای شهر قرار گرفته، آمده است. معتقدم تخلف را هیچ‌گاه نباید رها کرد. تمامی تخلفات و ابهاماتی که وجود دارد باید سریعا از سوی دستگاه قضا و سازمان بازرسی کل کشور، مورد رسیدگی و بررسی قرار بگیرد. ما نیز به عنوان اعضای شورای‌شهر هر تخلف و ابهامی که وجود داشته باشد را قطعا و یقینا پیگیری خواهیم کرد تا برای شهروندان نیز این موضوع شفاف و روشن شود.»

الهام فخاری، در ادامه افزود: «البته برخی از مواقع ممکن است خلع اطلاعاتی و یا فقدان اطلاع‌رسانی باعث شود در افکار عمومی، قضاوت‌هایی رخ دهد. اما این پیگیری‌ها می‌تواند هم برای متهمان و هم برای مردم، در رسیدن به یک نتیجه شفاف و روشن، کمک کننده باشد و چه بسا رفع اتهام شود. چه در این دوره چه در دوره گذشته، قطعا اگر کوچکترین تخلفی رخ دهد، ما آن را به صورت جدی پیگیری خواهیم کرد.»

فخاری با اشاره به انتقادات مطرح شده پیرامون صالحی‌امیری معاون شهردار، که همزمان چند پست را در شهرداری تهران، عهده‌دار است و دیروز به ریاست کمیته ملی المپیک برگزیده شد نیز گفت: «اینجا جا دارد تا باز هم به موضوع نقص اطلاع‌رسانی که در برخی از موارد وجود دارد، اشاره کنم. زمانی که فردی به عنوان معاون انتخاب شده است، در برخی از موارد ذکر می‌شود که معاون می‌تواند مسئول یا عضو هئیت مدیره باشد، نه اینکه یک پست جداگانه برای او تعریف شده باشد. به لحاظ حقوقی برای آقای صالحی‌امیری باید حکم معاون فرهنگی و اجتماعی زده شود، اما چون در این خصوص به صورت جداگانه اطلاع‌رسانی می‌شود، باعث شده تا این شائبه برای مردم ایجاد شود که یک نفر همزمان چند پست را برعهده گرفته است. در برخی از موارد جریان این است و هیچ پست جدیدی به آقای صالحی امیری داده نشده است.»

وی افزود: «در خصوص ثبت‎نام ایشان برای ریاست کمیته ملی المپیک هم باید بگویم هر دو کار، بسیار سنگین هستند و به لحاظ حقوقی که صراحتا با دو شغله بودن مسئولین مخالفت کرده است، ضمن احترامی که برای ایشان قائل هستیم، اما باید یکی از این دو شغل را انتخاب کنند و نمی‎توانند دو شغله باقی بمانند.با توجه به توانمندی‌هایی که ایشان دارند، ترجیح‎مان این بود که بر همان حوزه شهری تمرکز می‎کردند.»

عضو شورای شهر تهران با اشاره به انتصابات پرسرو صدای شهردار تهران که برخی از آن‌ها غیرهمسو و بازنشسته هستند، خاطرنشان کرد: «ما هم قبول داریم و کاملا مخالف این موضوع هستیم که حتی یک بازنشسته که طبق قانون نباید به کار گرفته شود، در سمت معاون و غیره مشغول به کار باشد. اما به کارگیری افراد بازنشسته به عنوان مشاور طبق قانون، منعی ندارد و اتفاقا به نظرم درست هم باشد که به عنوان مشاور، در کنار جوان‌ترها حضور داشته باشند.»

خبر‌ها

الهام فخاریشهرداریشهرداری تهرانشورای شهر تهرانمحمدباقر قالیبافمحمدعلی نجفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *