ضرورت استفاده از تخیل کودکان در مدیریت شهر تهران


معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران بر ضرورت استفاده از تخیل و خواست کودکان در طراحی و مدیریت ‌شهر تاکید کرد.

 

 

به گزارش ایسنا محمدرضا جوادی یگانه در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه آثار برگزیده کودکان تهرانی در مسابقه نقاشی “شهری که من دوست دارم” که دیروز در موسسه صبا برگزار شد، گفت: «برگزاری این مسابقه نقاشی و اکران آثار کودکان شهرمان با موضوع شهری که دوست دارند در راستای تحقق یکی از اهداف و برنامه‌های مدیریت شهری یعنی “تهران؛ شهر دوستدار کودک” است.»

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با تاکید بر این نکته که کودک باید شهر را دوست داشته باشد،اظهارکرد: «نقاشی کشیدن کودکان با موضوع شهر تهران به ما نشان می‌دهد که کودکان شهر خود را چگونه می‌خواهند و ما در این نمایشگاه به این نتیجه رسیدیم که شهر کودکان، رنگی است و به جای خودرو، به دنبال حضور حیوانات، رودخانه و طبیعت در شهر هستند».

وی در تشریح وظایف مدیریت شهری در قبال کودکان تصریح کرد: «ایده ما این است که شهری ایمن و مناسب خواست و علاقه کودکان بسازیم و کودکان را نسبت به مسائلی مانند پسماند، آلودگی هوا، ترافیک و … دغدغه‌مند کنیم. نمایشگاه “شهری که من دوست دارم” تعامل کودک و شهر را به‌ خوبی نشان می‌دهد و ما فارغ از موارد زیرساختی باید تلاش کنیم فردای شهرمان سرچشمه گرفته از ایده و خلاقیت کودکان باشد».

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به المان‌های شهری گفت: «در نقاشی بسیاری از کودکان ملاحظه شد که آن‌ها مرکز تئاتر شهر را به تصویر کشیده‌اند و این نشان می‌دهد که ابعاد هویتی شهر باید برای کودکان کشف و معرفی شود».

وی در پاسخ به این سوال که آثار برگزیده کودکان در این جشنواره، چگونه در سطح شهر به نمایش درخواهد آمد، گفت: «از روز شنبه بسیاری از آثار برگزیده این نمایشگاه در بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر نصب شده و تلاش ما این است که در آینده نزدیک این آثار را به شکل کتابچه‌ای نفیس گردآوری کنیم».

                                          نقاشی کودکان راهکاری عملی برای طراحی‌های شهری است.

الهام فخاری – عضو شورای شهر تهران – در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه آثار منتخب اولین دوره مسابقه نقاشی کودکان شهر تهران با موضوع “تهران شهری که من دوست دارم”، در جمع خبرنگاران با اشاره به این نکته که نقاشی به عنوان یکی از روش‌های بازنمایی نمادین کودکی و نوجوانی است، اظهارکرد: «کودکان و نوجوانان با نقاشی خواست و آرزوهای خود را منتقل می‌کنند و در مدیریت شهری نیز تصمیم بر آن شد تا از نقاشی آنان برای ارائه راهکارهای عملی در طراحی‌های حوزه شهری استفاده شود. زمانی که صحبت از مناسب‌سازی شهر می‌شود، برای خیلی از ما تداعی کننده مناسب‌سازی معابر شهری است و یا الزاماتی که باید مدیریت شهری در شهرسازی و فضای کالبدی شهر انجام دهد ولی این نمایشگاه و مسابقه نشان داد جلب همکاری و مشارکت کودکان و نوجوانان می‌تواند یکی از اقدام‌های موثر در حوزه مناسب‌سازی شهر برای کودکان باشد».

فخاری تأکید کرد: «این نمایشگاه پیش از آن که یک مسابقه باشد، فراخوانی است که ذهنیت کودکان را در شهری که در آن زندگی می‌کنند بشناسیم و بدانیم که کودکان در چه شهری دوست دارند زندگی کنند».

وی با اشاره به وجود نشانه‌های هم‌زیستی در نقاشی کودکان گفت: «در نقاشی‌هایی که کودکان به نمایشگاه ارسال کرده‌اند، تهران را به شکلی هم‌زیست با دیگر مخلوقات خداوند و طبیعت و جانوران به تصویر کشیده‌اند».

این عضو شورای شهر تهران افزود: «کودکان و نوجوانان بخشی از شرکای این شهر هستند و همکاری و نظر آنان در مدیریت شهری مهم است. اگرچه آنان امروز از لحاظ اجتماعی مسئولیتی ندارند اما باید بدانیم که این اقدام آغازی در ابتدای راه است».

فخاری در پاسخ به این سوال که آثار برگزیده کودکان در این جشنواره به چه شکل در سطح شهر معرفی و در معرض دید عموم قرار می‌گیرند، گفت: «تصاویر آثار برگزیده کودکان در بیلبوردهای تبلیغاتی در سطح شهر نصب می‌شود و در معرض دید عموم قرار می‌گیرد».

وی تصریح کرد: «ما در مدیریت شهری و سیاستگذاری‌ها باید از تخیل و خواسته کودکان بهره ببریم و به آن توجه کنیم زیرا در بسیاری از نقاشی‌ها، کودکان به برخی از مشکلات مترو اشاره کرده و آن را به تصویر کشیده‌اند و ما باید از تمام تصورات و خواسته آنها به نحو احسن استفاده کنیم. بچه‌ها در نقاشی‌های خود تصاویر ابلاغ شده شهری را درج نکردند و تصاویر و نقاشی‌های آنها نشان می‌دهد که آنها دوست دارند در چه شهری زندگی کنند».

فخاری در ادامه گفت: «درگیر شدن کودکان در مسائل شهری خوب است که از این طریق نسبت به محله و شهر خود حساس و مطالبه‌گر باشند و گسترش این حس در کودکان بستگی به واکنشی دارد که ما از خود نشان می‌دهیم».

به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، وی تأکید کرد: «باید از نقاشی‌هایی که کودکان ارائه کردند در سیاست‌گذاری و بودجه نویسی‌ها استفاده شود. کودکان از طریق نقاشی نقاط قوت و ضعف شهررا به تصویر کشیدند».

این نمایشگاه با نمایش ۱۴۰ اثر برگزیده اولین دوره مسابقه نقاشی کودکان تهران با حضور مدیران شهری و خانواده‌های صاحبان آثار برگزیده افتتاح شد و علاقه‌مندان می‌توانند تا روز چهارشنبه ( ۱۷مهرماه) با حضوردر گالری صبا فرهنگستان هنربه آدرس خیابان ولی عصر (عج) نرسیده به خیابان شهید طالقانی از آثار کودکان بازدید به عمل آورند.

خبر‌ها

تهران شهر دوستدار کودکشورای شهر تهراننمایشگاه نقاشی کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *