فوریت طرح «ساماندهی وضعیت خدمت مراکز دامپزشکی حیوانات شهری» به تصویب رسید


اداره مطب‌های دامپزشکی به ضوابط صریح و روشن نیاز دارد

 

متأسفانه مکرر دیده می‌شود که به ‌صورت سینوسی موجی از بستن و توقف فعالیت مراکز دامپزشکی در شهر ایجاد می‌گردد. همچنین در این زمینه بحث‌های اختلافی نیز مطرح است که آیا اساسا دامپزشکی‌ها می‌توانند در محیط‌های مسکونی فعالیت کنند یا نه؟! همچنین ضوابط بین مطب و مراکز بزرگ‌تر و گسترده‌تر دامپزشکی محل بحث و اختلاف قرار می‌گیرد. این مورد به کشمکشی مداوم تبدیل‌شده است.
در غالب این طرح در مرحله اول فرصت مشخصی برای شهرداری تعیین می‌گردد. فرصتی که دوماهه است و شهرداری موظف خواهد شد بر اساس آن ضوابط در این رابطه را روشن و مصرح و مستند تنظیم کرده و به شورای شهر تهران ارائه دهد. به‌این‌علت که مسئله از حالت سلیقه‌ای و مناقشه‌ای خارج گردد.

مراکز دامپزشکی هم بخشی از ضرورت‌های سلامت زندگی شهری هستند که متأسفانه به‌صورت سلیقه‌ای در مناطق مختلف نسبت به مراکز دامپزشکی رویه‌های متفاوتی اعمال می‌شود. از این ‌جهت ضروریست که اعضای شورای شهر به فوریت این طرح رأی دهند. این طرح به ‌صورت مشترک با همکاری مهندس میلانی رئیسه کمیسیون محیط ‌‌زیست مطرح‌شده است. در صورت تصویب فوریت، این طرح به کمیسیون تخصصی ارجاع داده خواهد شد. هدف از این طرح این است که ظرف مدت مشخص دوماهه ضوابط در این خصوص مشخص گردد. موضوع این طرح رفع مزاحمت از فعالیت حرفه‌ای قانونی دامپزشکان است و با لایحه حمایت از حیوانات متفاوت، و کاملا در حیطه مسائل شهری است.
مطب‌های دامپزشکی به استناد قوانین ملی اجازه فعالیت در مکان‌های مسکونی را دارند و لازم است ضوابط آن صراحتاً مشخص گردد. شهرداری تفسیر متفاوتی از قوانین در این ‌ارتباط دارد و دامپزشکی را حرفه‌ای دیگری تلقی می‌کنند درصورتی‌که دامپزشکان در قوانین ملی دارای حق برخورداری از مطب در عرض پزشکان، دندان پزشکان و داروسازان هستند.

فوریت طرح «ساماندهی وضعیت خدمت مراکز دامپزشکی حیوانات شهری در تهران» با ۱۱ رأی از ۱۷ نفر از حاضرین در جلسه شورای شهر به تصویب رسید.

 

الهام فخاری- ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ صحن شورای شهر

خبر‌هامصوبات شورا

الهام فخاریدامپزشکانساماندهی مراکز دامپزشکیشورای شهر تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *