قدرشناس خدمات نیروهای خدوم شهرداری هستیم


نطق الهام فخاری در صحن شورای شهر- ۱۳۹۹/۰۳/۱۱

همواره نیروهای درگیر با بحران‌ها تلاش فراوانی می‌کنند، اما خدمات بی‌دریغ بسیاری از آن‌ها کمتر مشاهده می‌شود.

 

🔹 تلاش کرده‌ام از فرصت نطق در صحن شورا برای بیان اموری که در کارهای شهری کمتر دیده می‌شود، استفاده کنم. ماه‌هاست در ارتباط با مدیریت بحران و مسئله همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ سخن گفته می‌شود. به درستی و به جا از نیروهای میدانی درگیر با این بیماری تقدیر می‌شود. جامعه ایران نیز همواره قدرشناس زحمات خدمت‌رسانان است.

امروز در نطق و صحن علنی شورای شهر تهران به خدمات بخشی از نیروهای شهری اشاره می‌کنم که بر اساس ماهیت فعالیت خود اقدامات‌شان کمتر دیده می‌شوند. دبیرخانه‌های اداری از جمله این ارکان هستند. صحن شورا به واسطه دوربین‌ها همواره قابل رصد و مشاهده است اما در فرآیند کار شورا شمار قابل توجهی از کارکنان و چند صد نفر در حال فعالیت هستند که در دوربین‌ها ثبت نمی‌شوند.
باید در ماجرای مدیریت بحران کووید-۱۹ از نیروهای پشتیبان و سنگربان از جمله دبیرخانه‌ها، نیروهای روابط عمومی‌ها که پشت دوربین هستند و صحنه‌ها را ثبت و در ارتباط با این بیماری اطلاع رساندند و همچنین به ویژه نیروهای پشتیبان شهرداری تهران یادکنم.

شاید جامعه در جریان نباشد که آتش‌نشانان که در این مدت به آن‌ها خدماتی رساندند و نیروهای شرکت شهر سالم برای سلامت مردم تلاش کردند و حوزه‌های اجتماعی شهرداری برای تامین امنیت اجتماعی آن‌ها در همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ کوشید، در همین شرایط پشتیبانی و تدارکات و سالم‌سازی فرآیندها در شهرداری توسط اداره کل پشتیبانی شهرداری صورت گرفته است. از باب قدرشناسی و یادکرد از افرادی که خدمات آنها به ندرت دیده می‌شود و فردی از آنها نام نمی‌برد، باید به این بخش از خدمت شهری اشاره کرد. به ویژه این‌که مسئولیت تهیه و توزیع اقلام بهداشتی و موادگندزایی و کنترل بهداشت پیرامونی به اداره کل پشتیبانی سپرده شده است. تهیه اقلام و مواد بهداشتی، انجام خدمات بهداشتی و گندزدایی محیطی و پایش فضاها در این مدت بر عهده این حوزه بود.

این اقدامات با چالش‌هایی روبرو بوده که شاید در هیاهو و حجم اخبار متنوع مشاهده نشده اما از باب قدرشناسی باید از این خدمات یاد کرد به خصوص در اسفند سال گذشته که بازار به علت تقاضای زیاد دچار شوک شد و در این فضا تامین مواد لازم دچار مشکل بود اما با وجود کمبود اقلام بهداشتی حوزه پشتیبانی شهرداری تلاش کرد مواد لازم را تهیه کند، کلیه شهرداری را پوشش دهد و اقلام مورد نیاز را برای خدمت‌رسانی کارکنان شهرداری فراهم کند.

همواره نیروهای درگیر با بحران‌ها تلاش فراوانی می‌کنند اما خدمات بی‌دریغ آن‌ها کمتر قابل مشاهده است و این نیروها در نهادی مانند شهرداری تهران که سازمان‌ها و شرکت های مختلف و مناطق ۲۲ گانه و ۱۲۲ ناحیه را زیر پوشش خود دارد، از دشواری برخوردار است. تامین چنین نیازهایی و انجام چنین خدماتی قطعا نیازمند بهبود سیستم‌های خدمات‌رسانی است و انتظار این است که مدیریت امور پشتیبانی شهرداری تهران با استحکام بیشتر و با طرح‌های موثرتر ضمن ایجاد سیستمی پویا در این حوزه خدمات ارائه شده را به صرفه‌تر کرده و نیروهای اجرایی خود را کارآمدتر کند و تفاوت بین کار درستی که در مجموعه شهری انجام می‌شود را با قدرت بیشتری به نمایش گذارد.
این اقدامات شامل پایش و ضدعفونی ساختمان، دوره‌های توجیهی آموزشی و تامین اقلام بهداشتی برای پرسنل شهرداری است.

این نوع خدمات با زحمات کارکنان، کارگری و کارمندی شهرداری تهران در اداره کل پشتیبانی در شهر قابل مشاهده است و اگر شهرداری‌ها به مردم خدماتی ارائه می‌دهند با تکیه بر انجام کار درست در حوزه پیشیبانی است و نیروهای خدمات شهری در این مدت با وجود خطرها، بدون تعطیلی وظایف خود را انجام داده‌اند و به‌درستی باید از ۵ همکار جان باخته در مسیر ارائه خدمات به شهروندان که به علت بیماری کووید-۱۹ فوت شده‌اند، یادکرد. آقایان ایرج بابایی، علی یونسی، رضا سادین، رجبعلی بخشنده، اکبر اردلانی از کارکنان شهرداری تهران از بخش پشتیبانی بودند که در این ایام و در فرآیند خدمت رسانی دچار بیماری شده و جان باختند. از خدمات تمامی نیروها به خصوص خدمات نیروهای پشتیبانی که در این مدت زحمات زیادی را کشیدند سپاسگزاریم و امیدوارم همچون جامعه که قدرشناس است و تفاوت بین خدمت رساندن و کوتاهی را درک می‌کند، از خدمات مجموعه شهری به درستی سپاسگزاری کنیم و تفاوت قائل باشیم.

خبر‌هادکتر الهام فخاری

شهرداری تهرانکروناکووید 19نطق الهام فخارینیروهای شهرداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *