قصد ما نجات کودکان از دست باندهای تکدی‌گری است

شهردار تهران در پاسخی به تذکر الهام فخاری رییس کمیته اجتماعی شورا در خصوص توقف همکاری شهرداری در طرح ساماندهی کودکان کار بر اقدامات قانونی شهرداری در این خصوص تاکید داشته است.

به گزارش اداره کل ارتباطات و بین‌الملل شورای اسلامی شهر تهران، الهام فخاری رییس کمتیه اجتماعی شورا در پی جمع‌آوری نامتعارف کودکان کار در سطح شهر و استفاده از وسایل نقلیه مرتبط با شهرداری تهران ضمن تذکر به شهرداری خواستار توقف و خودداری از هرگونه همکاری شهرداری در طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان با سایر دستگاه‌ها و نهادهای دولتی شده بود.

رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در بخشی از تذکر خود در تامین برخی وسایل نقلیه جهت طرح جمع‌آوری کودکان کار و خیابان به این نکته اشاره داشته است که مطابق آئین‌نامه و تقسیم کار در شورای اجتماعی وزارت کشور، تصدی و همکاری در این مورد جز وظایف شهرداری به شمار نمی‌رود و ضرورت دارد پیش از هرگونه اقدام یا همکاری ملاحظات تخصصی در سیاست‌گذاری‌های حوزه اجتماعی و شهروندی به ویژه در مورد کودکان در کمیسیون اجتماعی فرهنگی شورا مطرح و در نظر گرفته شود.

بر اساس این گزارش محمد علی نجفی شهردار تهران در پاسخ به تذکر الهام فخاری رییس کمیته اجتماعی و عضو شورای شهر تهران بر قانونی بودن عملکرد شهرداری تهران در راستای اجرای ” آیین‌نامه ساماندهی کودکان خیابانی” اشاره داشته و این اقدامات را در جهت نجات کودکان از دست باندهای تکدی‌گری دانسته است.

در بخش هایی از پاسخ شهردار تهران چنین آمده است:

«با احترام، بازگشت به نامه تذکر خانم الهام فخاری عضو محترم شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر “توقف و خودداری از هر گونه همکاری شهرداری در طرح جمع آوری کودکان کار و خیابان با سایر دستگاه‌ها و نهادهای دولتی” به استحضار می‌رساند:
بر اساس ماده 79 قانون کار ، به کار گماردن افراد کمتر از 15 سال (پسر یا دختر) ممنوع است که در این راستا ” آیین‌نامه ساماندهی کودکان خیابانی” در چهارم مرداد 1384 در هیات دولت تصویب و برای اجرا ابلاغ شده است. این آیین‌نامه، سازمان بهزیستی کشور را موظف کرده است که با همکاری نهادهای دیگر نسبت به شناسایی، جذب و توانمندسازی کودکان خیابانی در تمامی مراکز استان‌ها برای حضور کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در مراکز اقامت در سه سطح اقدام کند. بر اساس این آیین‎نامه، موضوع شناسایی و جذب این گروه‌ها تا رسیدگی نهایی و شناسایی خانواده‌ها و مرتفع کردن علل کار کودک از وظایف محمول به سازمان‌های متولی به ویژه بهزیستی و شهرداری تهران است. بر این اساس شهرداری تهران مطابق بند 3 ماده 6 آیین‌نامه فوق، مسئولیت تخصیص و تجهیز فضای فیزیکی مناسب برای اجرای مراحل ساماندهی و همچنین تامین امکانات مورد نیاز ساماندهی یا اجرای تصمیم‌های کار گروه اجتماعی استان را بر عهده دارد. ضمنا بر اساس ماده 2 آیین‌نامه شهرداری موظف است به سازمان بهزیستی در امر فراهم نمودن تیم تخصصی سیار یا مستقر در مراکز کمک و اقدام کند.
همچنین مدیریت شهری تهران می‌بایست نسبت به تامین فضای فیزیکی و تجهیز آن اقدام و راهبری آن را به سازمان بهزیستی واگذار کند.»

در بخش دیگری از این پاسخ آمده است:
«مطابق این سند آنچه که در طی سنوات گذشته و از زمان ابلاغ این آیین‌نامه توسط شهرداری تهران در این مورد صورت گرفته است، شامل تامین و واگذاری فضای کالبدی مرکز نگهداری کودکان یاسر  به بهزیستی شهر تهران، تامین ناوگان سیار و همچنین استخدام مددکاران اجتماعی است.
همچنین در سال 93 با تصویب شورای اجتماعی کشور و با هدف رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی ویژه کلان‌شهرها مجتمع فوریت‌های خدمات اجتماعی شهر تهران به ریاست فرماندار تهران تشکیل شد. و از نتایج اقدامات جامع و کامل این مجتمع در خصوص ساماندهی متکدیان بالای 18 سال بود که مشخص شد بزرگترین چالش پایتخت تغییر هرم سنی متکدیان تهران بوده است. باطرح موضوع در جلسات شورای اجتماعی استان و دستور استاندار تهران، موضوع افزایش و حضور چشمگیر کودکان خیابانی در سطح معابر شهر و بکارگیری این گروه هدف از سوی بزرگسالان مطرح شد که در نهایت فرماندار تهران دستور شناسایی و جذب این افراد را صادر کرده و خواهان تشکیل تیم‌های تخصصی برای اجرای دقیق طرح حمایت از کودکان آسیب‌پذیر بد سرپرست شدند. بر این اساس تیم‌های مجری طرح در پنج گروه با حضور مددکاران اجتماعیِ واحد فوریت‌های شهرداری تهران و مددکاران بهزیستی شهر تهران کار خود را با حضور ماموران انتظامی مستقر در خودروها به منظور فقط حفاظت از همکاران مددکار آغاز کردند؛ چرا که در مواردی برخورد فیزیکی با سلاح سرد منجر به جرح مددکاران و تحمل خسارت‌های بسیاری به ماشین‌های گشت پیشین ، از دلایل مهم این حضور است. البته در اجرای فرایند شناسایی و جذب مددکاران و روانشناسان حاضر در طرح تمام تلاش خود را بر کاهش آسیب‌های احتمالی بر این کودکان معطوف و بر عدم تعقیب کودکان در صورت متواری شدن تاکید دارند.»
شهردار تهران در بخش دیگری از پاسخ خود به تذکر الهام فخاری به این نکته اشاره دارد که درصد بالایی از متکدیان کودک توسط باندها هدایت می‌شوند که این باندها شناسایی شده‌اند و مردم نباید فریب آن‌ها را بخوردند.»


همچنین در بخش پایانی این پاسخ نیز آمده است: «پدیده کودکان کار یکی از معضلات گریبان‌گیر اکثر شهرهای بزرگ در جهان است که در هر جامعه ای برای رفع آن راههای مختلفی را به کار می بندد. طبق آنچه ذکر شد مطرح شده اولین مرحله شناسایی متکدیان بوده است. در این زمینه اشاره به مصاحبه های ضد و نقیض توسط برخی فعالان حقوق کودک و برگزاری میتینگ و القاء واژه دستگیری و بازداشت کودکان در رسانه ها که در وهله اول ظلم به این کودکان است و سپس نتیجه آن سلب اعتماد عمومی جامعه است برای همکاری با خادمین خود که در اجرای طرح دغدغه ای جز نجات کودکان از دست باندهای تکدی که مشغول آزار روحی و جسمی جگر گوشه های ما هستند ندارند.

خبر‌ها

الهام فخاریدکتر الهام فخاریشورای شهر تهرانکودکان کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *