لزوم نقش‌آفرینی سازمان‌های مردم نهاد در دیپلماسی شهری


نشست تخصصی خواهرخواندگی شهری و تعاملات فرهنگی و بین‌المللی با همکاری کمیسیون ملی یونسکوـ ایران، وزارت کشور، وزارت امور خارجه، شورای اسلامی شهر تهران، مرکز بین‌المللی توسعه خواهرشهرهای ایران، مجمع مجالس آسیایی، مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران و نمایندگان کشورهای مختلف و همچنین با مشارکت نهادهای غیردولتی فعال در عرصه دیپلماسی شهری، نهاد ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 

در این نشست مهنام (رئیس اداره علوم اجتماعی و انسانی کمیسیون ملی یونسکو)، نصیری قیداری (دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو)، شجاعی کیاسری (رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و امور بین‌الملل وزارت کشور)، الهام فخاری (رئیس کمیته اجتماعی و رئیس شورای استان تهران)، مجیدی (دبیرکل مجالس کشورهای آسیایی و سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در یونسکو)، مظفری (معاون بین‌الملل مرکز ارتباط و امور بین‌الملل شهرداری تهران)، نصرتی (رئیس مجمع شهرداران آسیایی و شهردار شهر رشت)، جمالی نژاد (شهردار یزد)، حق‌شناس (رئیس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران)، رجایی (رئیس مرکز توسعه خواهر شهرهای ایران) و محسن هاشمی (رئیس شورای استان تهران) سخنرانی کردند.

 

بیانیه نشست خواهرخواندگی شهری

این نشست با بیانیه‌ای به پایان رسید. در این بیانیه آمده است:

در نشست تخصصی خواهرخواندگی شهری در ارتقاء تعاملات فرهنگی و بین‌المللی ما نمایندگان سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی، ملی، منطقه‌ای، محلی و مردمی به منظور رسیدن به وحدت رویه در حوزه دیپلماسی عمومی خواهرخواندگی شهری و ایجاد راهکارهای منطقی و مناسب در راستای عملیاتی نمودن مفاد پیمان‌نامه‌های بین‌المللی خواهرشهری ایران به ویژه کلان‌شهر تهران دور هم جمع شده ایم تا در راستای حکمروایی مطلوب شهری میان معاهدین و تبادل تجربیات و تعاملات فرهنگی و توسعه ارتباطات بین‌المللی گامی موثر برداریم، تا بدین وسیله مردمان شهر‌ها و بلاد در سایه صلح و امنیت، زندگی سعادتمندی را تجربه کنند.
در این مسیر ضرورت تاسیس دبیرخانه دیپلماسی عمومی و خواهرخواندگی شهرها با همکاری سازمان یونسکو و نهادهای مرتبط و سایر شرکای اجتماعی و محلی آنان در شورای اسلامی شهر تهران بیش از پیش به چشم می‌خورد.
نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در فعال نمودن دیپلماسی شهری و استفاده مطلوب از دیپلماسی عمومی به درستی مورد توجه نهادهای حاکمیتی و عمومی قرار گرفته است.
خوشبختانه امروزه شبکه‌ای از سازمان‌ها و موسسات مطروحه در عرصه‌های گوناگون موضوع فعالیت می‌کنند، که استمرار چنین فعالیت‌هایی بدون شک نیازمند توجه ویژه ریاست و اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران و مساعی آنان خواهد بود که در این خصوص نقطه عطفی در تاریخ دیپلماسی عمومی شهری کشورمان خواهد شد تا تهران به‌عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران در این حوزه طلایه‌دار سایر کلان‌شهرها و پایتخت‌ها در قاره آسیا و خاورمیانه باشد.
مرکز توسعه خواهرشهرهای ایران و انجمن‌های دوستی در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌‌ای را آغاز نموده‌اند و با بهره‌مندی از پشتوانه دیپلماسی پارلمانیی با حمایت مجمع مجالس آسیایی در تلاش هستند در صحنه قاره پهناور آسیا‌‌، همکاری‌ها را در مسیر رشد و توسعه و تعالی شهرنشینی افزایش دهند و از تجارب تقنینی در سطح آسیا و جهان در این مسیر بهره گیرند تا بدین وسیله شبکه‌ای از خواهر شهرها برای ایران پایه‌گذاری گردد.
در این راستا می‌توان به برخی از اهم موارد مطروحه مد نظر این نشست اشاره نمود:

 

۱. تاسیس دبیرخانه دیپلماسی عمومی و خواهرخواندگی شهرها جهت تسریع و عملیاتی نمودن مفاهیم موضوع
۲. تعریف سفرای دیپلماسی عمومی شهرها جهت رصد شهرهای خواهرخوانده و تعریف برنامه‌های عملیاتی مناسب با نیاز شهرها در راستای تحقق اهداف برنامه‌های ذی ربط
۳. طراحی بستر لازم جهت ارتباط شبکه‌ای میان خواهرشهرهای تهران و توسعه ارتباطات از حالت دو سویه به حالت چند سویه شبکه‌ای در راستای تحقق صلح جهانی و توسعه روابط بین‌الملل
۴. استانداردسازی و بومی‌سازی قراردادهای بین‌المللی خواهرشهری‌‌، تهیه اطلس خواهرشهرهای ایران و توسعه مفهوم مزبور در مجامع دانشگاهی
۵. بهره‌گیری از مفهوم خواهرخواندگی در راستای افزایش مهارت‌های شهروندی، ارتقا سطح مشارکت شهروندان و در نتیجه واگذاری وظایف غیر حکومتی به شهروندان

حال نیک می‌دانیم هم‌آوایی، خرد جمعی و مشارکت در آفرینش سازه‌های اجتماعی به عنوان ارگان عملی و اجرایی، نقشه راه این حرکت میمون را معنا می‌بخشد. باشد که ایران اسلامی همواره در بلندای قامت دیرین خود در این کره خاکی بدرخشد.

خبر‌ها

خواهرخواندگیدیپلماسی شهریشهرهای خواهرخوانده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *