متن تذکر الهام فخاری در صحن شورا به مناسبت روز خبرنگار


«در هفته گرامیداشت روز خبرنگار، جامعه مطبوعات و خبرنگاران عیدی خود را از «هیات نظارت بر مطبوعات» دریافت کردند. خبر مانند همیشه تلخ، گزنده و غیرقابل باور بود.
«روزنامه جهان صنعت توقیف شد».

محمدرضا سعدی، روزنامه‌نگار با سابقه و مدیرمسئول روزنامه جهان صنعت خبر از توقیف روزنامه‌اش داد و اعلام کرد هیات نظارت بر مطبوعات در غیاب دو تن از اعضای خود به سببب انتشار یک مصاحبه تخصصی از اعضای هیات علمی، توقیف شده است.
محتوای این مصاحبه رویکردی انتقادی به عملکرد وزارت بهداشت و درمان در خصوص آمار اعلامی مبتلایان و درگذشتگان ناشی از گسترش و اشاعه ویروس کرونا داشت. موضوعی که بارها توسط کارشناسان و دلسوزان نگران سلامت و ایمنی مردم گوشزد شده و به سیاست‌های اتخاذ شده این وزارتخانه و ستاد موصوف اعتراض کرده بودند و حتی در شورای اسلامی شهر تهران نیز اکثریت اعضا خواهان اعلام آمار تفکیک شده استانی و کلانشهرها برای مقابله دقیق‌تر و جامع‌تر با این ویروس شده بودند. اما این اعتراض‌ها نه تنها گوش شنوایی پیدا نکرد بلکه متهم به کاسبی از کرونا شد و حتی توسط نهادهای غیرمرتبط مورد شکایت واقع شده و تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند. در این میان که رسانه‌ها و مطبوعات به دلایل روشن و فراوان حال خوبی ندارند و خبرنگاران به عنوان چشم و گوش جامعه درگیر کار سخت و خطیر آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی هستند، شایسته و مستحق اینگونه برخورد غیرمنعطف و غیرقابل پذیرش نیستند و جزای نشر یک گفت‌و‌گو در حوزه سلامت مردم، تعطیلی یک روزنامه و بیکاری ده‌ها خبرنگار و فعال مطبوعاتی نیست. اگر نقدی به این مصاحبه وارد است می‌توان با روش علمی و اقناع افکار عمومی پاسخ مناسب را داد.
در حالی که قائم‌مقام وزارت‌ بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اذعان دارد که آمار درگذشتگان کرونا می‌تواند تا دو برابرآمار اعلامی باشد آیا توقف و تعطیلی یک روزنامه با اصل آزادی بیان و قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات همخوانی دارد؟
از آقای رئیس جمهور به عنوان مسئول اجرای قانون‌اساسی و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان رئیس هیأت نظارت بر مطبوعات انتظار می‌رود نسبت به تجدید‌نظر و تصحیح این تصمیم و رفع توقیف روزنامه جهان صنعت اقدام لازم را معمول دارند».

تذکر – ۱۳۹۹/۰۵/۲۱ صحن شورای شهر

خبر‌ها

الهام فخاریتذکرروز خبرنگارروزنامه جهان صنعتشورای شهر تهرانصحن شورای شهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *