نادیده گرفتن اهمیت صنایع تبدیلی، مهاجرت را افزایش داد


رئیس شورای اسلامی استان تهران با اشاره به تجربه دیگر کشورها در مهاجرت (از روستا به شهرها)، گفت: شتاب مهاجرتی که دهه‌های اخیر در ایران تجربه می‌کنیم خیلی نگران‌کننده‌تر است، این در حالی است که فرصت‌هایی که ما می‌توانیم در روستا داشته باشیم قابل مقایسه با کشورهای دیگر (حتی کم مساحت‌تر)  نیست.

 

به گزارش اداره کل ارتباطات و بین‌الملل شورای اسلامی شهر تهران الهام فخاری رییس شورای اسلامی استان تهران، با حضور در شورای اسلامی شهرستان ورامین گفت: «اگر زودتر از این صنایع تبدیلی در اولویت روستاها قرار گرفته بود، امروزه کمتر به مهاجرت معکوس فکر می‌کردیم.»

الهام فخاری بااشاره به این که در یکی از پربرکت و پرجمعیت‌ترین بخش های کشور گردهم آمدیم، افزود: «انشالله مسائل و مشکلات با راهنمایی شورای اسلامی شهر ورامین گام به گام حل شود. اگر زودتر از این صنایع تبدیلی در روستاها اولویت قرار گرفته بود  امروزه کمتر به مهاجرت معکوس فکر می‌کردیم. سفره و زندگی روستایی‌ها باید پربار باشد. روستائی‌ها کم‌توقع‌ترین  مردم کشورند. آن‌ها در تمام دوره‌های تاریخ ایران با شیوه زندگی سالم همیشه خودگردان و توانمند زندگی کرده‌اند.»

وی با اشاره به این که افزایش جمعیتی (به ویژه جمعیت جوان) برای هر کشوری فرصت است، تاکید کرد: «باید از این فرصت برای توسعه روستایی استفاده کرد زیرا به اشتغال پایدار و بهبود وضعیت سکونتگاه‌های روستایی کمک خواهد کرد.»

رئیس شورای اسلامی استان تهران با اشاره به تجربه دیگر کشورها در مهاجرت (از روستا به شهرها)، گفت: «شتاب مهاجرتی که دهه‌های اخیر در ایران تجربه می‌کنیم خیلی نگران کننده‌تر است، این در حالی است که فرصت‌هایی که ما می‌توانیم در روستا داشته باشیم قابل مقایسه با کشورهای دیگر (حتی کم مساحت‌تر) نیست.»

فخاری اهمیت مشکلات روستا برای شورای شهر ورامین را مورد تقدیر قرارداده و افزود: «مبحث پرورش اسب در ورامین یک رویکرد نوآور و کارآفرین بوده و امیدواریم کسب و کارهایی از این دست در ورامین را بیشتر دنبال کنیم. باید صنایع تبدیلی  را به صورت جدی‌تری پیگیری کنیم و این صنایع را با واحدهای نوآور (استارتاپ‌ها) متصل کنیم تا سرمایه‌گذاری کنند. بازارهای ملی و بازارچه‌های استانی را هم در یک مدل منسجم قابل گردش در سطح استان طراحی خواهیم کرد تا محصولات مناطق شمالی استان در بازارچه‌های جنوب عرضه شود و بالعکس، در حقیقت باید این تعامل را بین روستاها و شهرهای  استان فراهم کنیم.»

فخاری با بیان اینکه زنجیره تولید تا مصرف باید محکم باشد، تاکید کرد: «تولید محصول یک روستایی فراتر از نیاز خودش است اما به دلیل آن که به زنجیره تولید تامصرف دسترسی راحتی ندارد مدیریت شایسته‌ای بر محصولات خود ندارند.»

رئیس شورای اسلامی استان تهران با اشاره به برگزاری نمایشگاه زنان و تولید ملی در تهران، افزود: «این فرصت خوبی است که با تاکید بر توانمندسازی زنان (به ویژه زنان سرپرست خانوار) در دوره‌های مدیریت  گذشته راه‌اندازی شده است. باید بتوانیم این نمایشگاه‌ها را در سطح استان فعال کنیم تا در نمایشگاه تولید ملی سهم ویژه‌ای برای شهرستان‌ها در نظر بگیرند. این نمایشگاه‌ها با تاکید بر زنان است و فکر می‌کنم با اشتغالی که می‌توانند برای زنان روستایی ایجاد کنند؛ اگر  زنان در روستاها بمانند خانواده در روستا به حیات خود ادامه خواهد داد و سکونتگاه‌های روستایی حفظ می‌شود. با ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانواده تعامل خواهیم داشت تا برای سال آینده سهم ویژه برای شهرستان‌های استان تهران در نظر گرفته شود و یک سالن به استان بدهند تا تنوع محصول هم در آن بهبود یابد.»

وی به حق‌الزحمه اعضای شوراهای شهرستان‌ها نیز اشاره کرده و گفت: «شورای عالی استان‌ها در حال پیگیری این مسئله است، زیرا علاوه بر ناچیز بودن، حق‌الزحمه اعضای شوراها دیر هم پرداخت می‌شود.

فخاری با اشاره به مشکل افتتاح حساب برای شورای شهرستان‌ها افزود: «دبیرخانه شورای استان تهران دنبال این است که افتتاح حساب‌ها مستقل از سیستم شورای فرادست افتتاح شوند و به دنبال شناسه ملی مستقل برای هر شهرستان هستیم.»

خبر‌ها

الهام فخاریروستازنان روستاییشورای شهر تهرانمهاجرت از روستامهاجرت معکوسنمایشگاه زنان و تولید ملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *