نقش زنان در افزایش امنیت فضای شهری


رئیس شورای اسلامی استان تهران گفت: «امنیت فضای شهری با حضور بیشتر زنان افزایش می‌یابد».

 

الهام فخاری در نشست «بررسی لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت و حق زنان بر شهر» که در تالار رویال‌سنتر مشهد برگزار شد، اظهار کرد: «مفهوم سهامداری زنان در جامعه ایران بسیار اهمیت دارد. شرایط سهامداری برابر زنان در کشور و حوزه‌های مختلف وجود ندارد و این شرایط تنها به مسائل قانونی و حقوقی برنمی‌گردد. یکی از مشکلات جامعه ما این است که زنان برای حضور در موقعیت‌هایی که تحصیلات آن را دارند باید چانه‌زنی کنند و حداکثر شرایطی که برای زنان قائل می‌شوند، تنها قرار گرفتن ۳۰ درصد از موقعیت‌هاست. درنتیجه زنان به‌عنوان یک سهامدار کل در تصمیم‌گیری‌ها مؤثر نیستند».


فخاری ادامه داد: «نکته دیگر روند تحولی در کشورهای توسعه‌یافته است که نشان می‌دهد پیشرفت آموزش باعث تسهیل روند قانونی و قانون‌گذاری می‌شود. از سویی آموزش و سلامت با یکدیگر در پیوند هستند. متأسفانه در کشورما آمار افسردگی و تنش به‌خصوص در شهر تهران بسیار بالا اعلام شده است همچنین آمار افسردگی زنان بیشتر از مردان است. در گزارش‌های ارائه شده تنش در مردان بیشتر از زنان است. کشور ما بیشتر از هر چیزی نیازمند اصلاح وضعیت روانشناختی در جامعه است. زندگی شهری و شهروندی در واقع هم فرصتی به شهروندان می‌دهد و هم تهدیدی علیه شهروندان است. تهدید زندگی شهری در واقع در مورد زنان بوده و فضای فیزیکی شهر این تهدید را برای زنان شدت بخشیده است. بسیاری از مکان‌های شهر تهران فضای فیزیکی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی مناسبی برای زنان ندارد».


وی افزود: «از دیگر تهدیدهای کلان‌شهرها برای زنان، بی‌پناهی، ناآگاهی‌های حقوقی و نبود نهادهای پشتیبان حمایتی از آنان است. این در حالی است که آموزش موثر و نهادسازی را می‌توان در دانشگاه دنبال کرد. از سویی دانشگاه اگر به‌درستی به فضای شهری نپردازد، تبدیل به یک تهدید می‌شود چرا که دانشگاه امروزه در کشور ما تأثیرگذاری گذشته خود را ندارد. این شرایط به‌ ویژه برای زنان و دختران در شهر تهدید محسوب می‌شود. دانش حقوقی و شبکه‌سازی اجتماعی در زنان گسترش نیافته‌ است. در این راستا پرسش مطرح شده این است که فرصت‌های شهری برای زنان چیست؟ شورایاری‌ها و سمن‌ها برای مشارکت بیشتر زنان در شهرها و تعدیل فضای شهری فرصت و نهاد بسیار یاری‌دهنده‌ای است».


رئیس شورای اسلامی استان تهران با بیان اینکه پرورش زنان مدیر در همه سطوح می‌تواند باعث شود که زنان بتوانند منصب‌های بیشتری را در کشور بر عهده بگیرند،گفت: «فرصت دیگر در شهرهای بزرگ برای زنان «شبکه» است که می‌تواند فرصت رشد و تعالی را فراهم کند این درحالیست که در برخی از شهرهای بزرگ، استقلال روانی و تغییر سبک زندگی کمتر اتفاق می‌افتد. در همین راستا زنان نیز فرصت‌هایی برای شهرها به وجود می‌آورند که یکی از این فرصت‌ها، وجود خود توانایی زنان است. درواقع زنان می‌توانند امنیت فضای شهری را با حضور خود در فضاهای شهری افزایش دهند و در زمینه‌های اقتصادی، دیده‌پردازی و همکاری‌های فرهنگی ایفای نقش کنند».


وی با بیان اینکه همزمان باید در نهادهای عمومی، مردمی، صنفی و رسانه‌ای حضور و فعالیت داشته باشیم،گفت: «حضور زنان به‌عنوان مدیران شهری می‌تواند فضا را تعدیل کند. بسیاری از نمودهای خشونت و نگرش‌های خشونت‌آمیز متأثر از فقدان سلامت روانی در جامعه است».

خبر‌ها

الهام فخاریامنیت شهریبررسی لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت و حق زنان بر شهرزنان و امنیت شهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *