هم‌تراز بودن کنش‌گری اجتماعی با دروس مدرسه / ضرورت آموزش کنش‌گری اجتماعی در مدارس


رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران اظهار داشت: «آموزش کنش‌گری اجتماعی به دانش‌آموزان دبستانی، هم‌تراز آموزش‌های مصوب آنها را مسئول‌تر، مراقب‌تر و آگاه‌تر پرورش می‌دهد».

 

به گزارش اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شورای اسلامی شهر تهران، الهام فخاری رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با حضور در مانور مدیریت بحران و آموزش مدیریت بازیافت در مدرسه ابتدایی در شهر تهران، این کار را قابل تقدیر ارزیابی کرد.
وی در این خصوص گفت: «آموزش پایاپای کنش‌گری مدنی، هم‌اندازه سرفصل‌های رسمی آموزش و پرورش سبب می‌شود که افراد مسئول‌تر، مراقب‌تر و آگاه‌تر نسبت به مسئولیت‌ها و حقوق شهروندی وارد جامعه شوند.»
رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به مقطع تحصیلی دانش آموزان این مدرسه ابتدایی از پیش دبستانی تا ششم ابتدایی اظهار داشت: «هرچند با توجه به سن این دانش‌آموزان امکان انجام همه‌جانبه یک مانور وجود نداشت، اما بازخوردها نشان می‎داد که این افراد دریافته‌اند در مواجهه با آتش چه عکس‌العملی از خود نشان دهند.»
فخاری به آموزش در خصوص پسماند اشاره کرد و گفت: «در این حوزه آموزش‌ها به خوبی پیشرفته بود به گونه‌ای که دانش‌آموزان پس از پایان آموزش‌ها از باقی‌مانده جعبه تغذیه‌ای که به آنها داده شده بود، ایده‌پردازی بازتولید داشتند که نشان از کاربردی بودن آموزش دارد. آموزش‌های شهروندی در مدارس پایاپای دروسی همچون علوم و ریاضی به واقعی‌تر شدن این آموزش‌ها کمک می‌کند و مدیرانی که اقدام به این کار می‌کنند باید مورد تقدیر قرار گیرند.»

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد: «اگر مدرسه‌ای چنین فرصتی را فراهم کند در واقع این فرصت را برای جامعه فراهم کرده است چرا که هر کدام از دانش آموزان در آینده وارد جامعه شده و در جایگاهی قرار خواهند گرفت.»

 دانش آموزان اگر روزی شهردار شوند چه می کنند؟
در این مدرسه از دانش‌آموزان خواستم که خود را در جایگاه شهردار تهران و یا شهردار یکی از مناطق قرار دهند و فکر کنند که در این جایگاه چه اقداماتی انجام می‌دهند.
این بازی ذهنی و خیالی نقش بسیار مهمی در آینده شغلی و خودباوری کودکان دارد و به آن‌ها می‌گوید که برای رسیدن به آرزوهایشان در چه مسیری گام بردارند و از طرفی والدین و مربیان باید به تعدیل آموزش ها بپردازند که آرزوها دست‌یافتنی تعریف شوند.»

حادثه پلاسکو قابل پیشگیری بود
رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌هایش در خصوص حادثه پلاسکو اظهار داشت: «حادثه پلاسکو موضوعی قابل پیش‌بینی و پیش‌گیری بود.»

فخاری اظهار داشت: «موضوع ایمنی در شهر هم در شورای پنجم و هم در شوراهای پیشین، مورد تاکید بوده و بخشی از برنامه‌های اول و دوم شهرداری را نیز تشکیل داده بود. از این روی باید کاستی‌ها مورد بررسی قرار گرفته و دلایل عدم اجرایی شدن و یا نیمه کاره ماندن مصوبات مورد بررسی قرار گرفته و اجرایی شدن و یا اصلاح آن‌ها مورد پیگیری قرار گیرد. بخش عمده‌ای از حادثه رخ داده در پلاسکو به مدیران بازمی‌گردد که این مدیران تنها مدیران شهری نیستند.»

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد: «به عنوان نمونه نهاد بازرسی نباید اجازه دهد واحد صنفی پر رونق و پرفروش در شرایط ناایمن کار کند. پلاسکو درس بزرگی برای همه بود تا بدانند که آیا پول و اقتصاد فوری به میزانی مهم است که سایر موضوعات همچون ایمنی در آن‌ها نادیده گرفته شود.»

خبر‌ها

آموزش و پرورشالهام فخاریدکتر الهام فخاریشورای شهر تهرانکمیته اجتماعی شورای شهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *