هویت شهری ما نیازمند تاریخ‌خوانی و تغییر نگرش تاریخ زدایی است


نشست بررسی روند اجرایی بودن استقرار دبیرخانه دیپلماسی عمومی و شهری با حضور فخاری رییس شورای استان تهران، شجاعی کیاسری قائم مقام وزیر کشور، دهقان معاون وزیر امور خارجه و دیگر مسئولان در وزارت کشور برگزار شد. 

 

 

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، الهام فخاری در این نشست با اشاره به روند تغییر قوانین مربوط به شوراها و شهرداری گفت: «نکته خیلی مهمی که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که در تنظیم، تغییر و ویرایش قوانین و آیین نامه‌های مربوط به مدیریت شهری شامل شوراها و شهرداری‌ها، نقش و حضور شوراها و شهرداری‌ها بسیار کمرنگ بوده است. البته ممکن است دلیل این امر تشکیل شوراها بعد از انقلاب اسلامی و به تعویق افتادن اجرایی شدن این اصل از قانون اساسی عنوان شود، اما از نظر من این توجیه خوبی برای این مساله نیست».

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به پرسشی که از افشانی، کاندیدای شهرداری تهران در صحن شورا مطرح کرده بود، ادامه داد: «در صحن هم از آقای مهندس افشانی درباره نقش ایشان در تغییر قوانین مربوط به سفرها سوال کردم. در اینجا تاکید می‌کنم که بحث خود سفر نیست، این است که آیا در تنظیم و تغییر آیین نامه‌ها نظر کارشناسی شوراها و شهرداری‌ها در نظر گرفته می‌شود؟ انتظار داریم با حضور آقای مهندس الویری به عنوان ریاست شورای عالی استان‌ها، نقش شوراها پررنگ‌تر شود و شهرداری‌ها بتوانند چابک‌تر و با دست بازتر عمل کنند و اینطور نباشد که شوراها به یک نهاد دست و پا گیر برای فعالیت شهرداری‌ها به ویژه در حوزه دیپلماسی تبدیل شوند».

نایب رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به کم رنگ شدن هویت محله‌ای در تهران ادامه داد: «در شرایطی که به دلیل تشدید خانه به دوشی و مستأجری در کلانشهرها به ویژه در تهران، با کاهش روز به روز وابستگی محله‌ای و تضعیف هویت محلی روبرو هستیم. عامل این مساله فقط ما نیستیم و به تنهایی هم نمی‌توانیم آن را حل کنیم. اما باید در تعریف مناسبات محلی به خصوص در محله‌هایی که در حال خروج از مفهوم قدیمی محله هستند احتیاط بیشتری به خرج دهیم. شاید پیش نیاز این موضوع توجه بیشتر ما به سبک‌های زندگی باشد».

وی در ادامه با اشاره به تفاهم‌نامه‌هایی که در زمینه خواهرشهری صورت گرفته، ادامه داد: «یکی از مسائلی که در حوزه دیپلماسی شهری با آن مواجه هستیم، این است که در این حوزه ارزشیابی انجام ندادیم که حاصل این همه تفاهم نامه چه بوده است؟ دست‌آوردهای خواهرشهری برایما چه بوده است؟ آیا برنامه‌ها و عکس‌های مناسبتی بوده؟ این‌‌ها سوالات  و موضوعاتی است که باید در باره آن گفت‌وگو کنیم تا ببینیم دستاورد تفاهم‌نامه‌ها واقعا چه بوده است و چه اقداماتی باید برای رسیدن به این اهداف انجام شود».

فخاری ادامه داد: «بحث خواهرخواندگی بین شهرها چه در مدل قدیم که خواهرشهری در مورد دو شهر بوده و چه در مدل شبکه‌ای که در زندگی امروز هست، کاملا مثل بافتن یک فرش با همکاری همدیگر است.باید ببینیم استحکام این فرش چقدر و نقشه آن تا چه حد مشترک است. دوستان به درستی اشاره کردند که حتی وقتی اختیارات شهردار  و مدیریت شهری دو طرف یکسان نباشد، ممکن است اساس این تار و پود زیر سوال برود».

رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: «نکته مهم دیگر که فکر می‌کنم به خواهرشهری  در درون کشور و پیوند بین شهرها  و بحث دیپلماسی در بیرون از کشور مربوط میشود، این است که هویت شهری ما به تاریخ‌خوانی و تغییر نگرش تاریخ‌زدایی نیازمند است. تا وقتی که ما به طور رسمی و غیر رسمی برش‌هایی از تاریخ را انکار کنیم، هویت تاریخی و هویت شهروندی نه به صورت  یکپارچه که به صورت یک مدل بیمارگونه‌ی اسکیزوفرنیک است که نمی‌تواند تعریفی از روابط خودش با شهرهای هم‌جوارش یا شهرهای هم زبان خودش داشته باشد. برای مثال ما یک سرمایه بزرگ از فارسی زبانان را داریم و در این زمینه در دنیا  از همه منفعل‌تر عمل می‌کنیم. فارسی زبان بودن سرمایه‌ای است که می‌توانست و می‌تواند در منطقه برای ما یک فرصت ویژه فراهم کند. البته که اگر انفعالی هست، تقصیر مشترک همه ما بوده است».

رییس شورای استان تهران ضمن اشاره به عادلانه نبودن روابط مرکز استان با شهرستان‌های همان استان گفت: «در استان تهران روابط مرکز استان با شهرستان‌های دیگر استان، روابط پویا و عادلانه‌ای نیست. ما تهدیدات شهر تهران را به همه‌ی شهرستان‌های استان تهران صادر می‌کنیم اما فرصت‌ها، دست‌آوردها و آورده‌هایی که پایتخت بودن تهران می‌تواند به صورت بالقوه داشته باشد، به طور عادلانه بین پانزده شهرستان تقسیم نشده است. فکر می‌کنم درمورد سایر مراکز استان‌ها هم این موضوع صدق می‌کند. اول باید دیپلماسی را در بین شهرهای استان‌های خودمان تمرین کنیم. دیپلماسی یک مهارت است که می‌توانیم با تمرین آن را بهبود دهیم.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در ادامه این نشست تاکید کرد: «ما در رویدادهای جهانی-منطقه‌ای فرهنگی مثل جشنواره بین‌المللی فیلم فجر می‌‌بینیم که شاید کارکردی که حضور یک فیلم ساز بزرگ آمریکایی در حوزه بین‌الملل در کشور ما و موضعی که در دفاع از فرهنگ و جامعه‌ی ایرانی دارد، با زحماتی که دستگاه‌های دیگر این زمینه می‌کشند قابل قیاس نباشد. همین‌ها نشان می‌دهد برگزاری رویدادهای بین‌المللی و این چنینی در کلان‌شهرهای ما ظرفیت‌های بی‌نظیری است که به خوبی می‌توانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم».

فخاری در انتها با اشاره به بیانیه‌ای که در آخرین نوبت از همین نشست در حوزه دیپلماسی شهری، خوانده شده است، گفت:  «دوازدهم آذر ماه ۹۶ در توافق نامه پایانی نشست به راه‌اندازی دبیرخانه دیپلماسی شهری اشاره کردیم و توافق کردیم که شورای شهر تهران به عنوان یک نهاد ظرفیت‌ساز متولی این کار باشد و با شبکه‌ای عمل کردن بتواند نکاتی که گفته شد را محقق کند. امیدوار هستیم در جلسات بعدی و با حضور  شهردار تهران و  یاری سایر اعضای شورا بتوانیم  به این نکات جامه عمل بپوشانیم».

خبر‌ها

الهام فخاریخواهرشهریشهردار تهرانشهرداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *