افزایش هشت برابری مراکز پرتو


کودکان کار و خیابان؛ آن‌ها دغدغه چند دهه اخیر شهر و شهرنشینان هستند. خیابان‌های بزرگ شهر تهران هر روز آن‌ها را به‌خود می‌بینند. سخت‌ شدن شرایط اقتصادی، پایین آمدن درآمد خانواده‌ها، بیشتر شدن مهاجرت‌ها از روستا به شهر و… برخی از کودکان را درگیر کار می‌کند. گرچه ریشه‌ کار کودک در دهه‌های اخیر بیش از آن که فرهنگی باشد، امری اقتصادی و ناشی از فقر و نابرخورداری است که مربوط به اقتصاد کلان تلقی می‌شود، اما آیا در سطح شهرها مسئولان شهری به فکر آنها بوده‌اند؟

افزایش مدرسه‌های ویژه کودکان کار، مراکز پرتو در تهران و بالا رفتن تعداد کودکانی که در این مراکز آموزش می‌بینند، نشان می‌دهد که در چند سال گذشته، توجه ویژه‌ای به این کودکان شده است. مراکز پرتو، مراکزی‌اند که کودکان کار و خیابان را شناسایی کرده، فضا و تجربه آموزشی ایجاد می‌کنند، آموزش مهارت‌های اجتماعی و حرفه‌ای را به پیش می‌برند و از کودکان و سرپرست خانواده ایشان حمایت می‌کنند.


از سال ۱۳۹۳ شهرداری تهران، برنامه خود را برای ایجاد مراکز پرتو، مطابق با آیین‌نامه هیأت وزیران با راه‌اندازی دو مرکز آغاز کرد و سپس، در همان سال یک‌ مرکز دیگر برای این منظور افتتاح شد. البته طبق قانون، مدیریت و راهبری این مراکز و اجرای این طرح به سازمان‌های غیردولتی واگذار شد. در این بین، تعداد مراکز پرتو در دوره پنجم شورای شهر تهران رشد چشمگیری داشته است.

در سال ۹۳ فقط ۳ مرکز پرتو در تهران فعال بود، یک سال بعد ۳ مرکز اضافه شد. سال ۱۳۹۵ هم تعداد مراکز پرتو به عدد ۱۲ رسید. سال ۱۳۹۶،  چهار مرکز دیگر فعال شدند. سال ۱۳۹۷ تعداد به ۱۸ رسید. یک سال بعد یک مرکز به این مراکز اضافه شد. اما اتفاق مهم در سال ۱۳۹۹ افتاد. با اینکه فشار اقتصادی بعضی از سازمان‌های مردم‌نهاد را با مشکل مالی روبه‌رو کرده بود و حتی مشارکت‌های مردمی نسبت به سال‌های قبل کمتر شد، پنج مرکز دیگر به مراکز پرتو اضافه شد و هم‌اکنون شهرداری تهران بیست و پنج مرکز پرتو برای حمایت از کودکان کار و خیابان دارد.

طبق برنامه قرار است در نیمه اول امسال سه مرکز دیگر راه‌اندازی شود. طبق آمار، سال اول فقط ۲۰ نفر در سه مرکز پرتو تحت حمایت بودند، اما تا پایان سال ۱۳۹۹تعداد نفرات تحت پوشش به ۴ هزار و ۷۹۶ نفر رسید.  تعداد کودکان خیابانی تحت حمایت در این مراکز، ۱۴۶۵ کودک دختر و پسر ایرانی و ۳۳۳۱ دختر و پسر اتباع هستند. در کنار مراکز پرتو، مدارس صبح رویش نیز به کودکان کار و خیابان اختصاص دارد. هم‌اکنون در تهران پنج مدرسه فعال است و هزار و بیست و سه دانش‌آموز در این مدارس تحصیل می‌کنند.


خدماتی که مراکز پرتو ارائه می‌دهند، فقط آموزشی نیست. خدمات به چند دسته تقسیم می‌شود؛ خدمات آموزشی در اولویت است؛ هم کودکان در کلاس‌های سوادآموزی و کارگاه‌های پرورشی شرکت می‌کنند و هم‌ دوره‌های سوادآموزی و حرفه‌آموزی برای خانواده‌های آنها برگزار می‌شود. این مراکز خدمات حمایتی هم به کودکان و خانواده‌هایشان ارائه می‌دهند. در این مراکز بسته‌های حمایتی، بهداشتی، غذایی، پوشاک و… به کودکان و خانواده‌هایشان داده می‌شود. بخشی از هزینه‌های مدرسه و آموزش کودک و خانواده‌اش هم پرداخت می‌شود.

خدمات مددکاری هم بخشی از خدماتی است که مراکز پرتو در اختیار کودکان کار و خیابان می‌گذارد. آخرین بخش خدماتی هم بخش سلامتی و روانی است که بررسی وضعیت سلامت کودکان و پیگیری معاینات پزشکی، بهداشتی و سلامت کودک و خانواده توسط پزشک و ارجاع کودکان مبتلا به بیماری‌های نیازمند درمان تخصصی بخشی از این خدمات سلامتی و روانی است که در این بخش صورت می‌گیرد.   هدف دیگری که این مراکز دارند، توانمندسازی کودکان و خانواده‌هایشان است. کودکان پانزده تا هجده ساله و خانواده‌هایشان مهارت‌های شغلی یاد می‌گیرند. هدف اصلی این است که با توانمندسازی خانواده‌ها، کودکان از چرخه کار خارج و از آموزش‌هایی برخوردار شوند که برای گروه سنی‌شان نیاز است. این طرح از ورود فرزندان کوچک‌تر خانواده‌ها به چرخه کودکان کار و خیابان جلوگیری می‌کند.

خبر‌ها

کودکان کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *